Wdrożenie w działalności zakładu świadczącego usługi pralnicze innowacyjnego procesu technologicznego dotyczącego nowego sposobu odzysku ciepła.
Przedmiotem projektu jest wdrożenie w działalności gospodarczej wnioskodawcy innowacyjnej technologii dotyczącej odzysku ciepła. Wdrażana technologia została opracowana samodzielnie przez wnioskodawcę. Następnie wyniki zostały przeanalizowane i przetestowane przez Politechnikę Łódzką (raport: „Analiza odzysku ciepła w procesie pralniczym”). Dzięki wykonaniu badań osiągnęliśmy następujące cele naukowe: potwierdziliśmy, że jest możliwe zastosowanie techniczne pompy gruntowej w procesie świadczenia usług pralniczych, potwierdziliśmy opłacalność związaną z tego typu rozwiązaniem, zoptymalizowaliśmy moc koniecznej do zastosowania pompy celem uzyskania optymalnych wyników w zakresie oszczędności i maksymalnego wykorzystania zdefiniowanych mocy przerobowych. Uzupełnieniem systemu odzysku ciepła jest wymiennik odzysku ciepła (naszego autorskiego projektu) z oparów wychodzących z magla (jedyny w Polsce wymiennik o takich parametrach wykorzystywany w branży pralniczej). Wyniki prac B+R zostaną wdrożone w naszym zakładzie pralniczym w Koszalinie. Dzięki wdrożeniu w zakładzie powyższej innowacji w procesie biznesowym możliwe będzie uzyskanie przewagi konkurencyjnej związanej m.in. z: -obniżeniem kosztów świadczenia usługi–odzysk ciepła przełoży się na wysokie oszczędności energii (17-krotne zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej obecnie w procesie pralniczym do podgrzania wody; praktycznie do poziomu samowystarczalności energetycznej w tym zakresie – docelowa wartość zużycia energii do podgrzania wody na 1 kg prania zmniejszona do poziomu 0,01 kWh), -oszczędnościami związanymi z ograniczeniem zużycia wody i ograniczeniem ilości wody odpadowej powstałej w wyniku procesu pralniczego o 1,4 l, -skrócenie cyklu prania o 11%-zapewnienie terminowości (szybki proces prania, zwiększone możliwości przerobowe dzięki wykorzystaniu wody już podgrzanej), -zmniejszeniem ilości środków chemicznych o 5% (wyższa temperatura prania i płukania przyczynia się do mniejszego zużycia chemii).
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.