Wstępna separacja frakcji wosków w procesie ekstrakcji nadkrytycznej ziół w celu poprawy wydajności i selektywności uzyskiwania ekstraktów do produkcji świec aromaterapeutycznych i do masażu
Celem projektu jest zwiększenie efektywności i selektywności uzyskiwania ekstraktu z ziół takich jak: tymianek, szałwia, melisa i rumianek stosowanych do produkcji naturalnych ziołowych świec aromaterapeutycznych oraz do masażu. Cel będzie zrealizowany poprzez opracowanie i aplikacje wstępnego systemu usuwania frakcji wosków (preseparacji) z ekstraktu ziołowego jeszcze w procesie ekstrakcji nadkrytycznej tak by zmniejszyć zużycie dwutlenku węgla do procesu ekstrakcji, zwiększyć wydajność procesu ekstrakcji zarówno w aspekcie ruchowym instalacji jak również uzysku ekstraktu. W ramach badań przemysłowych zostanie opracowany moduł preseparacji frakcji wosków oraz określone zostaną warunki jego funkcjonowania. W ramach prac rozwojowych opracowany układ będzie zaaplikowany do istniejącej instalacji ekstrakcji nadkrytycznej w postaci dodatkowego modułu procesowego oraz w pełni zintegrowany z istniejącym układem SFE, zarówno mechanicznie jak w zakresie systemu kontroli procesu. Efekty procesu można podzielić na dwie główne grupy: po pierwsze będą to efekty środowiskowe w postaci zmniejszenia zużycia dwutlenku węgla bez zastosowania szkodliwych rozpuszczalników organicznych w procesie separacji wosków. Druga grupa to efekty w zakresie optymalizacji procesu, poprzez poprawę skuteczności i wydajności etapu rozdzielenia pozostałych wosków od ekstraktu. Pozwoli to w pełni wykorzystać powstałe woski do produkcji świec, co wpisuje się bezpośrednio w cele gospodarki cyrkularnej. Projekt stanowi odpowiedź na powstałe wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz minimalizacji wpływu produktów w trakcie całego cyklu użytkowania, które to zostały już wprowadzone lub są w trakcie implementacji przez dyrektywy i rozporządzenia UE.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.