Przegląd i aktualizacja wstępnej oceny ryzyka powodziowego w 3 cyklu planistycznym
Projekt obejmuje opracowanie przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP) w 3 cyklu planistycznym. Obowiązek sporządzenia WORP przez PGW Wody Polskie wynika z art. 168 ust. 10 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo Wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 z późn. zm.) i art. 14 ust. 1 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dyrektywy Powodziowej).
W 3 cyklu planistycznym przegląd i aktualizację WORP należy wykonać w terminie do 22 grudnia 2024 r., a następnie zgodnie z art. 15 Dyrektywy należy złożyć raport do Komisji Europejskiej z wykonania przeglądu i aktualizacji WORP w terminie do 22 marca 2025 r.
WORP podlega przeglądowi co 6 lat oraz w razie potrzeby aktualizacji. Zgodnie z ustawą – Prawo wodne projekt WORP przygotowują Wody Polskie dla obszarów dorzeczy na terenie całego kraju.
Celem WORP jest oszacowanie ryzyka powodziowego na obszarach dorzeczy i identyfikacja obszarów, na których ryzyko to jest znaczące. W wyniku projektu wyznaczone zostają obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi, dla których na dalszych etapach należy opracować mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego (MZP i MRP) oraz zaplanować działania w planach zarządzenia ryzykiem powodziowym (PZRP). Celem WORP jest przeprowadzenie oceny ryzyka powodziowego dla zdrowia i życia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej z uwzględnieniem wpływu zmian klimatu na występowanie powodzi.
Zakres WORP określa art. 4 i 5 Dyrektywy oraz art. 167 ust. 2 ustawy – Prawo wodne. Realizacja projektu obejmuje przegląd i aktualizację wstępnej oceny ryzyka powodziowego z 2018 r. na obszarze całego kraju z uwzględnieniem podziału na obszary dorzeczy. Zakres prac obejmuje uzupełnienie danych o powodziach występujących od 2018 r. oraz analizę i ocenę ryzyka powodziowego dla poszczególnych obszarów dorzeczy.
W ramach Projektu planowana jest realizacja poniższych zadań:
1. Weryfikacja i aktualizacja metodyki wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
2. Przegląd i aktualizacja wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
3. Przygotowanie projektu przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
4. Przygotowanie ostatecznej wersji WORP;
5. Przygotowanie publikacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego;
6. Przygotowanie raportu z przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego do Komisji Europejskiej;
7. Prowadzenie promocji i informacji projektu.
Wody Polskie przekazują projekt wstępnej oceny ryzyka powodziowego do zaopiniowania wojewodom oraz do uzgodnienia ministrowi właściwemu do spraw żeglugi śródlądowej w zakresie dotyczącym śródlądowych dróg wodnych. Minister właściwy do spraw gospodarki wodnej zatwierdza wstępną ocenę ryzyka powodziowego i przekazuje ją organom administracji, wskazanym w ustawie – Prawo wodne. WORP podaje się do publicznej wiadomości przez jej umieszczenie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
W projekcie WORP uwzględniony zostanie również projekt wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, przygotowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
Efektem prac nad projektem będzie uzyskanie zaktualizowanej wstępnej oceny ryzyka powodziowego. W ramach projektu opracowane zostaną: raport z przeglądu i aktualizacji WORP, mapy i baza danych WORP.
Projekt będzie realizowany w latach: 2023 – 2025
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.