System ciągłego monitorowania płynów drenażowych do oceny postępów leczenia chorych z wtórnym, bakteryjnym zapaleniem otrzewnej
Celem projektu jest opracowanie nowego narzędzia, które umożliwi monitorowanie postępów leczenia chorych z wtórnym, bakteryjnym zapalaniem otrzewnej (WZO) poprzez zintegrowany z drenem miniaturowy czujnik pH, opracowany w IBIB PAN. WZO jest częstą i poważną, zagrażającą życiu chorobą, która najczęściej wynika z perforacji przewodu pokarmowego. Zapadalność na tę chorobę wynosi 180/100000 osób/rok w Polsce. WZO wymaga intensywnego, często pilnego leczenia chirurgicznego i farmakologicznego. Pomimo postępu w zakresie farmakoterapii i technik chirurgicznych jednostka ta charakteryzuje się bardzo wysoką śmiertelnością w okresie okołooperacyjnym. W procesie leczenia kluczowe jest wczesne rozpoznanie WZO i włączenia prawidłowego leczenia oraz monitorowanie postępów leczenia w okresie pooperacyjnym. Monitoring płynów drenażowych jest jednym z elementów oceny skuteczności zastosowanej terapii, który pozwala na wczesną identyfikację powikłań. Proponowane w projekcie narzędzie do pomiaru pH w płynach drenażowych umożliwi monitorowanie tego parametru w czasie rzeczywistym, co jest istotne dla właściwej oceny postępów leczenia i szybkiego reagowania na zmieniający się stan pacjenta. Projekt zakłada wykorzystanie zaawansowanej technologii druku bezpośredniego do wytworzenia czujników pHmetrycznych o wysokiej stabilności i czułości, które będą bezobsługowe, miniaturowe, planarne i pozbawione ciekłego elektrolitu wewnętrznego. Wyniki projektu przyczynią się do poprawy efektywności leczenia WZO, oferując lekarzom narzędzie do lepszej kontroli stanu pacjenta, szybszego podejmowania decyzji terapeutycznych, a dla chirurgów mogą stanowić potencjalnie dodatkowe źródło informacji m.in. o szczelności zespolenia przewodu pokarmowego. Projekt wpisuje się w potrzeby nowoczesnej medycyny chirurgicznej i onkologicznej, oferując innowacyjne i proste rozwiązanie w zakresie monitorowania płynów drenażowych.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.