Wykorzystanie bioaktywnego metabolitu postbiotycznego procyjanidyn - PVL208 w terapii stanów zapalnych skóry o różnej etiologii.
Stany zapalne skóry o różnej etiologii dotyczą dużej części społeczeństwa. Atopowe zapalenie skóry (AZS) występuje u około 20% dzieci i 7% dorosłych. Obecnie nie istnieje żadna skuteczna terapia prowadząca do całkowitej remisji AZS, a leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów oraz uzyskaniu kontroli nad nawrotami. Umiarkowana skuteczność terapeutyczna dostępnych leków, znaczące działania niepożądane oraz dane dotyczące zadowolenia pacjentów i opinii lekarzy jasno wskazują na potrzebę opracowania nowych terapii. PVL208 jest postbiotycznym metabolitem wytwarzanym przez mikrobiotę jelitową człowieka ze związków pochodzenia naturalnego – procyjanidyn, dla którego prowadzone przez zespół projektowy badania na modelu ludzkich makrofagów, wykazały silne działanie hamujące odpowiedź zapalną. Wysoka aktywność przeciwzapalna PVL208 oraz ograniczenia związane z jego dezaktywacją po podaniu doustnym, wskazują na zasadność pozyskania tego metabolitu w formie izolowanej na drodze syntezy chemicznej i wykorzystania w terapii schorzeń, gdzie możliwe jest podanie związku bezpośrednio na miejsce objęte stanem zapalnym. W ramach przedsięwzięcia zostało zaplanowane przeprowadzenie eksperymentalnych prac rozwojowych mających na celu wykorzystanie potencjału przeciwzapalnego PVL208 w miejscowym leczeniu stanów zapalnych skóry o różnej etiologii. Rezultatem przedsięwzięcia będzie opracowanie syntezy PVL208 na skalę multigramową oraz nowych, wolnych patentowo ścieżek syntezy substancji w skali laboratoryjnej, opracowanie formulacji zawierającej PVL208 do docelowego zastosowania na skórę, potwierdzenie aktywności przeciwzapalnej na skórę i ustalenie jej mechanizmu dla PVL208 na modelach in vitro, in vivo i ex vivo oraz ustalenie metabolizmu i dystrybucji PVL208. Uzyskane wyniki prac B+R staną się podstawą do opracowania Drug Development Planu, który określi szczegółowy zakres, harmonogram i koszt badań przedklinicznych i klinicznych związanych z wprowadzeniem do lecznictwa formulacji
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.