Integracja danych genetycznych i klinicznych: opracowanie systemu opartego o technologię AI do przewidywania etiologii, prognozowania postępu choroby i personalizacji opieki nad pacjentami z niedosłuchem.
1. Przedmiot Przedsięwzięcia Przedmiotem Przedsięwzięcia jest opracowanie innowacyjnego systemu, który integruje dane genetyczne i kliniczne w celu optymalizacji diagnostyki i opieki nad pacjentami z niedosłuchem. System ten będzie wsparciem dla specjalistów genetyki, audiologii i otolaryngologii, umożliwiając precyzyjne identyfikowanie przyczyn niedosłuchu, prognozowanie jego progresji, wybór optymalnego rozwiązania terapeutyczno-rehabilitacyjnego oraz przewidywanie innych dodatkowych objawów mogących ujawnić się w kolejnych latach życia pacjenta. 2. Zakres Przedsięwzięcia Zakres Przedsięwzięcia obejmuje: • Analizę danych genetycznych: ponowną analizę bioinformatyczną wyników sekwencjonowania wysokoprzepustowego od około 450 pacjentów z niedosłuchem. • Integrację danych klinicznych: przetworzenie i analizę danych klinicznych pacjentów z niedosłuchem, uwzględniając m.in. wiek wystąpienia choroby, progresję oraz specyficzne profile audiometryczne. • Opracowanie algorytmu: stworzenie zaawansowanego systemu (Moduł Genetyczny i Moduł Kliniczny) integrującego dane genetyczne i kliniczne w celu wsparcia diagnostyki i opieki nad pacjentem. • Weryfikację systemu: testowanie funkcjonalności systemu poprzez grupowanie pacjentów na podstawie danych klinicznych i analizę skuteczności identyfikacji przyczyn genetycznych. 3. Ogólne Założenia Przedsięwzięcia Projekt zakłada wykorzystanie zaawansowanych technologii bioinformatycznych i AI oraz wiedzy z zakresu genetyki i audiologii. Główne cele to: • Poprawa wykrywalności genetycznych przyczyn niedosłuchu: Zastosowanie systemu pozwoli na uwzględnienie specyficznych danych klinicznych, co może znacząco zwiększyć skuteczność identyfikacji przyczyn genetycznych. • Personalizacja opieki medycznej: Integracja danych genetycznych i klinicznych umożliwi przewidywanie progresji choroby oraz dostosowanie terapii i rehabilitacji do indywidualnych potrzeb pacjenta. • Wspieranie badań nad nowoczesnymi terapiami: System może posłużyć do id
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.