Oczyszczanie ścieków w Brzegu
Projekt ten miał na celu kompleksowe uregulowanie gospodarki ściekowej w powiecie brzeskim oraz w części powiatu oławskiego. W ramach inwestycji planowano budowę, zgodnie z wymogami Dyrektyw UE, nowoczesnej sieci kanalizacyjnej dla 30 miejscowości powiatu brzeskiego i 4 miejscowości powiatu oławskiego oraz modernizację Oczyszczalni Ścieków w Brzegu w zakresie obiektów gospodarki osadowej i biogazu.
Przedsięwzięcie pozwoliło znacząco zredukować ilość ładunków zanieczyszczeń zrzucanych do środowiska, a także wpłynęło na jakość wód powierzchniowych zlewni rzeki Odry i Nysy Kłodzkiej poprzez odbiór i przesył ścieków do oczyszczalni w Brzegu. Przyczyniło się również do zmniejszenia zanieczyszczenia gruntów oraz wód gruntowych poprzez likwidację nieszczelnych zbiorników bezodpływowych, czy też eliminację nielegalnych zrzutów nie oczyszczonych ścieków do odbiorników powierzchniowych lub gruntu.
Projekt składał się z 3 kontraktów wykonawczych (budowlanych): rozbudowy oczyszczalni ścieków w Brzegu o urządzenia gospodarki osadowej i biogazem, budowy sieci kanalizacyjnej w gminach Lubsza, Oława i Olszanka oraz budowy sieci kanalizacyjnej w gminach: Lewin Brzeski i Skarbimierz.
W ramach kontraktów wykonawczych został wybudowany system kanalizacji sanitarnej o długości ok. 235 km dla 34 miejscowości gmin Lubsza, Lewin Brzeski, Olszanka, Oława i Skarbimierz. W celu zapewnienia prawidłowej pracy sieci kanalizacyjnej powstało ok. 100 przepompowni ścieków.
Do monitorowania przepompowni zastosowana jest najnowocześniejsza technologia wykorzystująca telefonię komórkową. Oprócz budowy sieci kanalizacyjnej, na brzeskiej oczyszczalni ścieków, powstały obiekty gospodarki osadami z wykorzystaniem powstającego w procesach fermentacji biogazu do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.