Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie
Projekt „Oczyszczanie ścieków na Żywiecczyźnie” jest realizowany w województwie śląskim na terenie powiatu żywieckiego i obejmuje swoim zasięgiem obszar jedenastu gmin, tj. Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Żywiec o łącznej powierzchni 85,6 tys. ha. Warto zaznaczyć, że Projekt umiejscowiony jest w obrębie zlewni rzeki Soły (dopływu Wisły) oraz Jeziora Żywieckiego. Dodatkowo, obszar Projektu pokrywa się z obszarem Żywieckiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Beskidu Małego oraz Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Tereny te cechują znakomite walory przyrodniczo – krajobrazowe oraz charakterystyczne ukształtowanie terenu. Są one niezwykle cenne z punktu widzenia rozwoju sektora turystycznego, a szczególnie turystyki wakacyjnej.
Celem Projektu jest poprawa zarządzania gospodarką ściekową w wyżej opisanym rejonie i dostosowaniem go do standardów określonych w dyrektywach Unii Europejskiej. Realizacja Projektu pozwoli na rozbudowę systemu oczyszczania ścieków w miejscowościach położonych w zlewni Jeziora Żywieckiego i górnego odcinka rzeki Soły. Ograniczy to znacznie odprowadzanie ścieków bezpośrednio do wód powierzchniowych i podziemnych oraz gleby, a w konsekwencji ochroni tereny wodonośne przed zanieczyszczeniem oraz pozwoli zachować naturalny krajobraz Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Ze względu na uwarunkowania lokalizacyjne, techniczne i geograficzne terenu Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu złożył wniosek o zmianę rozwiązania instytucjonalnego, zgodnie z którym projekt miałby zostać podzielony na 2 obszary/aglomeracje, które są tożsame z docelowym modelem organizacyjnym zarządzania gospodarką wodno-ściekową:
- Aglomeracja Żywiec obejmuje gminy: Żywiec, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Radziechowy-Wieprz – operator sieci Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu Sp. z o.o.
- Aglomeracja Węgierska Górka obejmuje gminy: Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, Ujsoły – operator sieci „Beskid-Ekosystem” Sp. z o.o. w Cięcinie
Przyjęte rozwiązanie instytucjonalne określa dwóch wymienionych powyżej Beneficjentów oraz Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu (ZMGE) jako Podmioty Odpowiedzialne za Realizację, natomiast Związek będzie dodatkowo Podmiotem Odpowiedzialnym za Koordynację i Monitoring. Odpowiednie umowy pomiędzy tymi podmiotami zapewniają ZMGE sprawowanie kontroli nad przepływem środków finansowych i realizacją Projektu.
Projekt ma za zadanie osiągnięcie następujących celów:
- wyposażenie aglomeracji Żywiec oraz Węgierska Górka w zbiorcze systemy odprowadzania ścieków, zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych
- ochronę wód powierzchniowych, podziemnych oraz gruntów przed zanieczyszczeniem ściekami
- poprawę efektywności funkcjonowania oczyszczalni ścieków na obszarze Projektu
- ograniczenie infiltracji wód przypadkowych do kanalizacji oraz eksfiltracji ścieków do gruntu
- ograniczenie eksfiltracji ścieków do gruntu z nieszczelnych zbiorników bezodpływowych – szamb
- zwiększenie poziomu skanalizowania obszaru Projektu do 95% ogółu mieszkańców poprzez budowę sieci kanalizacyjnej
- zwiększenie poziomu zwodociągowania obszaru Projektu do 55% ogółu mieszkańców poprzez budowę sieci wodociągowej
- podwyższenie standardu życia mieszkańców
- zmniejszenie ryzyka zachorowalności na choroby związane z zanieczyszczeniem środowiska
- podniesienie atrakcyjności regionu poprzez poprawę stanu środowiska naturalnego
- rozwój turystyki oraz usług związanych z obsługą ruchu turystycznego
- stworzenie nowych miejsc pracy bezpośrednio związanych z realizacją programu inwestycyjnego, jak i w otoczeniu inwestycji
Więcej informacji pod adresem: www.zmge.zywiec.pl
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.