Rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta w Zamościu, I etap
Zamość, założony w 1580 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego, stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Układ urbanistyczny śródmieścia, zaprojektowany został przez włoskiego architekta Bernarda Mornada i jest zaliczany do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej. W 1992 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Od dawna niepokój władz miasta i mieszkańców budził pogarszający się stan techniczny niektórych obiektów. Większość z nich była nieprawidłowo zabezpieczona przed wilgocią. Pilnych remontów wymagały też wszystkie przestrzenie publiczne, w tym Rynek Wielki, drogi i dziedzińce. – Oceniamy, że na wykonanie całości prac potrzebna byłaby kwota sięgająca ok. 200 mln zł. To ogromna kwota, dlatego prace będą rozłożone na wiele lat – mówi Marcin Grabski z Biura Zarządzania Funduszami Zewnętrznymi Urzędu Miasta.
Wniosek o dofinansowanie projektu „Rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta w Zamościu, I etap” przeszedł pomyślnie wszystkie szczeble oceny i decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Na początku 2006 r. w wyniku procedur przetargowych zostali wyłonieni wykonawcy robót budowlanych do prac nad ulicami i kamienicami objętymi projektem. Projekt polegał na konserwacji, renowacji i modernizacji zabytkowych obiektów oraz ich adaptacji na cele społeczne i kulturalne, a także na zabezpieczeniu zabytków przed zagrożeniami. Obejmował wiele przedsięwzięć, w tym: modernizację fragmentów trzech ulic, renowację 28 zabytkowych budynków, renowację prawie 9 tys. m2 powierzchni budynków, przebudowę infrastruktury technicznej dwóch budynków, modernizację dwóch budynków i adaptację ich na cele kulturalne i turystyczne, stworzenie ok. 923 m2 powierzchni usługowej, remont płyty Rynku Wielkiego oraz wybudowanie systemu antywłamaniowego.
Wszystkie rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne, kolory elewacji oraz detale architektoniczne, a także przyjęte materiały i technologie wykonania zostały zawarte w projektach budowlanych i uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. – Renowacja zabytków Zamościa nie jest zwykłym projektem budowlanym. Poza pozwoleniami konserwatorskimi, od wykonawców wymagana jest szczególna precyzja wykonania. Zdarzają się też niespodziewane odkrycia archeologiczne – mówi Marcin Grabski.
Dzięki realizacji projektu wzrosła ranga Zamościa jako jednego z najbardziej znaczących ośrodków życia kulturalnego w województwie. Zwiększyła się liczba i jakość imprez kulturalnych organizowanych w odnowionych obiektach, a ciekawsza oferta przyczyniła się do wzrostu liczby turystów krajowych i zagranicznych. Efektem były nowe miejsca pracy i nowe przedsiębiorstwa w branży turystycznej, które znalazły swoje siedziby w odnowionych obiektach. Było to impulsem do dalszych działań na rzecz rozwoju kultury i turystyki w mieście.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.