Zachowanie dziedzictwa kulturowego Kolegiaty św. Marcina w Opatowie
XII-wieczna Kolegiata w Opatowie jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce, a Opatów należy do najstarszych i ważnych historycznie miejscowości w regionie świętokrzyskim. Kolegiata św. Marcina, należąca do najstarszych istniejących kapituł na ziemiach polskich, została wzniesiona w pierwszej połowie XII w. przez warsztat kamieniarski z Quedlinburga, ten sam, który przed 1128 r. wznosił kościół św. Stefana. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem, prosto zamkniętym prezbiterium i apsydialnymi kaplicami bliźnimi na ramionach transeptu. Dwuwieżowa Fasada zachodnia zachowała detal portali trójdzielnych – romańskiego i gotyckiego, oraz piękne biforia w wieży południowej i fryz zoomorficzny i geometryczny pomiędzy wieżami.
Dofinansowany z Funduszy Europejskich projekt polegał w głównej mierze na przeprowadzeniu prac konserwatorskich zabytków ruchomych w obrębie Kolegiaty, a także na odrestaurowaniu wnętrza tj. ołtarza głównego i bocznych, ambony, balustrad, krucyfiksu, portali kamiennych i posadzki. Jest to ostatni etap trwających już prawie dwadzieścia lat prac w obrębie piastowskiej świątyni. Odrestaurowanie i przywrócenie świetności stało się swoistym hołdem naszego pokolenia dla spuścizny przodków.
Prowadzone prace były zgodne z ustaleniami zawartymi w dokumentacji technicznej oraz konserwatorskiej i zostały zakończone na obchody jubileuszu 800-lecia Kolegiaty – perły wśród zabytków sztuki romańskiej o wymiarze europejskim. Trwającym rok obchodom patronował między innymi Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. W szerszym aspekcie inwestycja ta przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej Opatowa i okolic, szczególnie w sektorze turystyki, którego rozwój jest uzasadniony z punktu widzenia walorów przyrodniczych i historycznych opatowszczyzny.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.