Udostępnienie profesjonalnych tras narciarstwa biegowego na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych motorem rozwoju przedsiębiorczości na pograniczu radkowsko-polickim
Sportowe biegi narciarskie w Polsce kojarzą się głównie z Jakuszycami. Ale na biegi rekreacyjne z pięknym krajobrazem w tle zarówno Polacy, jak i Czesi coraz częściej będą wybierać Karłów koło Radkowa, a to dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach inicjatywy INTERREG.
Po sukcesach Justyny Kowalczyk w sezonie 2008/2009 można się spodziewać wzrostu popularności biegów narciarskich. Gmina Radków chciała przede wszystkim zrobić coś dla swoich mieszkańców i przedsiębiorców. Miejscowość ta od wielu lat jest popularnym celem letnich wyjazdów (Góry Stołowe, sanktuarium w Wambierzycach). Posiada rozbudowaną bazę noclegową. Zimą miejscowość wydawała się jednak zapomniana. „Góry Stołowe dotychczas były dostępne tylko latem. Stwierdziliśmy, że grzechem byłoby dalsze marnowanie tego potencjału. Gdy pojawiły się możliwości w INTERREG-u, od razu zaczęliśmy szukać partnerów za miedzą” – mówi Tomasz Pawłowski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie (GCKSiT), i wylicza projekty zrealizowane oraz rozpoczęte w ramach różnych programów. Jest tego sporo: nowe transgraniczne produkty turystyczne, przedsięwzięcia związane z modernizacją i budową dróg oraz parkingów na terenach przygranicznych, utworzenie dziecięcej sekcji skoczków narciarskich, wyścig rowerowy, zakup sceny estradowej wraz z aparaturą nagłaśniającą, wyposażenie sekcji muzycznej i plastycznej. Większość przedsięwzięć realizowana jest we współpracy z Czechami.
Robi wrażenie chęć dogadywania się z sąsiadami z zagranicy. „Mamy wspólny interes: ożywienie naszych miasteczek i wsi. Bariera językowa właściwie nie istnieje. Dopiero gdy przychodzi do ustalania szczegółów projektów i wypełniania aplikacji, zwracamy się o pomoc do tłumaczy” – dodaje pan Tomasz.
Do efektów realizacji nominowanego projektu należy udostępnienie i oznakowanie profesjonalnych narciarskich tras biegowych o łącznej długości 50 km (w Parku Narodowym Gór Stołowych przy granicy z Czechami), budowa pawilonu Centrum Informacji Turystycznej wraz z wypożyczalnią sprzętu (Karłowice) i zakup ratraka. Wszystko to pozwoliło stworzyć ofertę zimową w regionie.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.