Modernizacja i adaptacja dawnego Domu Fundatora i Infirmerii w Klasztorze oo. Kamedułów w Krakowie
Na całym świecie istnieje obecnie dziewięć klasztorów kamedułów, w których przebywa około 80 mnichów. Niemal połowa z nich żyje w Polsce, gdzie swoją siedzibę mają dwa klasztory tego zakonu. Jeden z nich – Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach w Krakowie – należy do najświetniejszych zabytków sakralnych.
Położony na zalesionym wzgórzu w południowo-zachodniej części miasta, jest dobrze widoczny z obwodnicy Krakowa zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki wyjątkowej iluminacji. Teren klasztoru jest ogrodzony długim murem klauzulowym, dzięki czemu w kompleksie panuje cisza i spokój. Praca, modlitwa, lektura, kontemplacja, pokuta, post, samotność, zachowywanie milczenia – zasady postępowania ojców kamedułów wyznacza reguła św. Benedykta. Budynek klasztorny pochodzący z początku XVII w. jest jednym z nielicznych tak doskonale zachowanych zabytków. Dodatkowo wyróżnia go fakt, że do chwili obecnej użytkowany jest zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Niestety, znaczna część zabudowań nie przeszła żadnego remontu od początku swego istnienia i mimo solidnej konstrukcji, groziła im całkowita destrukcja. Na szczęście dzięki dotacji z Funduszy Europejskich w latach 2007-2008 klasztor poddano pracom remontowym, modernizacyjnym oraz konserwatorskim.
Największym zakresem renowacji (w tym wymianą pokrycia dachowego) były objęte dwa budynki: dwukondygnacyjny Dom Fundatora Mikołaja Wolskiego i czteropoziomowa Infirmeria. W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono również modernizację wirydarza oraz częściową renowację XVII-wiecznych ogrodów wiszących przylegających do budynku Infirmerii. Równocześnie wykonano prace konserwatorskie, które objęły m.in. ołtarz, dwa kominki kamienne, lavabo, dziewięć portali kamiennych oraz polichromię.
Projekt przyczynił się do wzrostu zainteresowania eremem kamedulskim wśród turystów. Każdego roku miejsce to odwiedza niemal 130 tysięcy osób. Aby przyciągnąć jeszcze większe rzesze, na terenie klasztoru uruchomiono Ośrodek Kulturowy Ojców Kamedułów, którego zadaniem jest krzewienie wiedzy o zakonie oraz upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski. Dużą popularnością cieszy się oferta kulturalna ośrodka – organizuje on m.in. wystawy, prelekcje i seminaria. Specjalną ofertę skierowano do osób pragnących przeżyć dni skupienia – w oderwaniu od codzienności, w poszukiwaniu wewnętrznej harmonii i równowagi. Do odzyskania pełni sił wystarczy już tygodniowy pobyt w klasztorze.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.