St@ndardy europejskie w informatyce - edycja 2
Głównym celem projektu był rozwój społeczeństwa informacyjnego na Warmii i Mazurach poprzez wyposażenie dorosłych osób pracujących w umiejętności ogólnie uznane w Europie i na świecie jako niezbędne do poprawnego i efektywnego wykorzystania technik informatycznych i rozpowszechnienie idei Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL) w regionie.
W projekcie „St@ndardy europejskie w informatyce – edycja 2″ uczestniczyło w sumie 96 pracowników firm prywatnych i instytucji publicznych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Byli wśród nich nauczyciele, urzędnicy samorządowi na różnych stanowiskach – kierownicy i szeregowi urzędnicy, pracownicy banków, firm prywatnych – przedstawiciele różnych zawodów – sprzedawcy, księgowi, strażacy, a nawet DJ. Projekt realizowano przez 14 miesięcy od sierpnia 2005 r. do września 2006 r. w sześciu powiatach województwa warmińsko-mazurskiego w ośmiu grupach szkoleniowych.
W ramach projektu wszyscy uczestnicy wzięli udział w 7 modułowym szkoleniu, które objęło 1888 godzin. Każdy moduł był ukierunkowany na zdobycie konkretnych umiejętności komputerowych (np. obsługa edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, tworzenia bazy danych), niezbędnych do zdania poszczególnych egzaminów ECDL. Każdy moduł kończył się zajęciami wyrównawczymi
i rozwiązywaniem przykładowych testów egzaminacyjnych. Beneficjenci mieli zagwarantowany zwrot kosztów dojazdu na szkolenie i catering. Każdy otrzymał bezpłatnie komplet materiałów.
Dzięki projektowi uczestnicy mieli możliwość przystąpienia do wszystkich 7 egzaminów ECDL przed akredytowanymi egzaminatorami Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Zgodnie z zasadami europejskiego programu ECDL, wszystkie egzaminy powinny być przeprowadzone w ciągu trzech lat. Uczestnicy projektu dokonali tego w ciągu 9 miesięcy. Certyfikat ECDL to obiektywny miernik umiejętności IT. Do jego uzyskania jest wymagany zakres wiadomości zgodny ze standardami istniejącymi we wszystkich krajach europejskich. W naszym kraju wydawany jest w języku polskim i angielskim i zachowuje swoją ważność bezterminowo.
Przez cały okres realizacji szkoleń uczestników projektu wspierał zespół doradców zawodowych
i psychologów. Po zakończeniu każdego z kolejnych siedmiu modułów, uczestnicy wypełniali kwestionariusz ankietowy, który umożliwiał ocenę materiałów szkoleniowych, wykładowcy, przydatności i cenności zdobytej wiedzy oraz organizację szkolenia. Średnia ocen wszystkich zrealizowanych szkoleń wyniosła 4,64 na 5.
Podsumowaniem działań projektowych było uroczyste wręczenie certyfikatów ECDL we wrześniu na uroczystej konferencji z udziałem władz, lokalnych pracodawców i ogólnopolskiego koordynatora ECDL. Wszyscy absolwenci otrzymali podręczniki informatyczne, które ułatwią dalsze samokształcenie w zakresie obsługi komputera.
Projekt prowadzony w 6 powiatach województwa zaktywizował całe środowisko informatyczne regionu. W ostatnim roku wzrosła znacząco liczba licencjonowanych egzaminatorów. Udało się stworzyć stałe struktury umożliwiające przeprowadzanie szkoleń i egzaminów ECDL. Dzięki szerokiej akcji promocyjnej projektu w lokalnych mediach wzrosła świadomość wartości certyfikatu na rynku pracy i zainteresowanie szkoleniami ECDL.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.