Jarmark Jagielloński - Promocja Wspólnego Dziedzictwa Wschodu i Zachodu
„Jarmark Jagielloński jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturowych w Lublinie. Dziś organizatorzy z Centrum Kultury przyznają, że gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej, to Jarmark nie nabrałby takiego rozmachu.
Impreza nawiązuje do organizowanych w XV i XVI w. słynnych jarmarków. Wraz z rozwojem handlu powstawało coraz więcej warsztatów rzemieślniczych i składów kupieckich. Wszystko to doprowadziło do szybkiego rozwoju ekonomicznego miasta i regionu.
Tradycyjnie w sierpniu w Lublinie spotykają się artyści i rzemieślnicy z Ukrainy, Białorusi, Polski i wielu innych krajów Europy. Twórcy, pojawiający się na Jarmarku, prezentują unikalne techniki garncarskie, kowalskie, tkackie, wycinkarskie, plecionkarskie, hafciarskie, rzeźbiarskie, malarskie i chętnie dzielą się z gośćmi swoimi umiejętnościami, zapraszając na pokazy i warsztaty, na których każdy może spróbować swoich sił. Zgodnie ze swoją tradycją, Jarmark to także moc atrakcji, widowisk i rozrywek. Goście mogą wysłuchać koncertów muzycznych, obejrzeć turnieje rycerskie, a także spróbować sił w rozgrywkach w palanta i inne gry staropolskie. Projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zapewnia finansowanie tych wszystkich atrakcji, a także przyczynia się do promocji imprezy na terenie całego kraju.
Jarmark okazał się świetną inwestycją, która ożywiła kulturalnie miasto w okresie letnim, ale przede wszystkim wzmocniła współpracę międzynarodową na poziomie lokalnym pomiędzy trzema sąsiadami – Białorusią, Ukrainą i Polską. Dzięki tej imprezie udało się nawiązać przyjazną i owocną kooperację pomiędzy miastami regionu lubelskiego z Lwowem, Łuckiem i Brześciem. Bliższe poznanie się mieszkańców poszczególnych państw i regionów sprzyja obalaniu stereotypów oraz wzmacnia poczucie tożsamości kulturowej. Podsumowując, można śmiało stwierdził, iż cel programu, w ramach którego Jarmark Jagielloński został sfinansowany – wzmocnienie instytucjonalnej współpracy transgranicznej oraz podniesienie jakości kapitału ludzkiego – został osiągnięty”.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.