Ludzie-ludziom
W ramach projektu, utworzono Podlaski Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej (POWES), którego celem jest aktywizacja podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa podlaskiego oraz zwiększenie ich wiedzy w zakresie funkcjonowania tego sektora poprzez usługi, doradztwo, akcje informacyjno-promocyjne i „dobre praktyki”.
Projekt Ludzie-ludziom wychodzi naprzeciw potrzebom osób i instytucji zainteresowanych działalnością w obszarze ekonomii społecznej. Ma na celu wymianę doświadczeń różnorodnych środowisk, zainteresowanych rozwojem sektora ekonomii społecznej. Służyć temu mają konferencje organizowane w ramach Podlaskiego Forum Eko¬nomii Społecznej, w których udział wzięło łącznie 249 osób.
Pierwsza konferencja odbyła się pod hasłem „Ekonomia Społeczna – specyficzny model biznesowy” i przeznaczona była przede wszystkim dla podlaskich organizacji pozarządowych.
Drugie spotkanie odbyło się pod hasłem „Ekonomia Społeczna – szansa w czasie kryzysu”. Celem debaty była diagnoza obecnego stanu sektora ekonomii społecznej w Polsce, z uwzględnieniem problemów i barier rozwoju, jak również w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej kraju, stąd szczególny nacisk położony został na obecność przedstawicieli środowisk naukowych.
Trzecia i ostatnia konferencja nosiła tytuł „Ekonomia społeczna a rozwój lokalny” i była okazją do zaprezentowania inicjatyw lokalnych z zakresu ekonomii społecznej, form ich finansowania, a także szans i barier rozwoju szczególnie w powiecie łomżyńskim, co spotkało się z dużym zainteresowaniem samorządów. W każdej z konferencji wzięli udział przedstawiciele sprawnie działających podmiotów ekonomii społecznej z różnych stron Polski.
W działaniach informacyjno-promocyjnych, popularyzujących ideę ekonomii społecznej oraz zatrudnienia w tym sektorze, kluczową rolę odgrywa partner projektu – Polskie Radio Białystok, które nieodpłatnie przygotował cykl audycji poświęconych zagadnieniom związanym z ekonomią społeczną, w tym w zakresie „dobrych praktyk” w Polsce oraz w regionie. Oprócz kampanii radiowej przeprowadzono także kampanię telewizyjną i prasową.
Funkcjonuje także strona internetowa Fundacji RISE (www.fundacjarise.pl ), poświęcona m.in. tematyce ekonomii społecznej Do 10 marca 2010 r. odwiedziło ją ponad 70 tys. osób. Przy stronie funkcjonuje forum internetowe, na którym wszyscy zainteresowani mogą przyłączyć się do dyskusji.
W ramach projektu kadra naukowa RISE prowadzi badania dotyczące aktualnej kondycji sektora ekonomii społecznej w województwie podlaskim z uwzględnieniem szans i barier rozwojowych, a także właściwego modelu współpracy samorządu, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Podsumowaniem badań jest wydanie publikacji naukowej.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.