Budowa Centrum Badań Procesów Ekstrakcji nadkrytycznej surowców roślinnych z zastosowaniem CO2
W wyniku realizacji projektu w Puławach powstało kompletnie wyposażone Centrum Badań Procesów Ekstrakcji Nadkrytycznej surowców roślinnych z zastosowaniem CO2, które stanowi bazę do prowadzenia badań nad procesami ekstrakcji nadkrytycznej różnorodnych surowców roślinnych. Proces ekstrakcji pozwala na otrzymanie cennych surowców, które mogą być wykorzystane w różnych gałęziach przemysłu: kosmetycznym, spożywczym, farmaceutycznym, paszowym.
Przedmiotem projektu była budowa Centrum Badań Procesów Ekstrakcji Nadkrytycznej surowców roślinnych z zastosowaniem CO2, które stanowi bazę do prowadzenia badań nad procesami ekstrakcji nadkrytycznej różnorodnych surowców roślinnych.
Zakres techniczny projektu objął: budowę linii technologicznej, doświadczalno-produkcyjnej do badań procesów ekstrakcji nadkrytycznej surowców roślinnych przy użyciu CO2, pod ciśnieniem do 500 bar, pracującej w warunkach zbliżonych do przemysłowych, zakup wyposażenia laboratorium analitycznego niezbędnego do wykonywania analiz surowców poddawanych procesowi ekstrakcji, produktów ekstrakcji oraz pozostałości poekstrakcyjnych. Ponadto, przeprowadzona została modernizacja hali badań półtechnicznych oraz rozdzielni prądu i wybudowany budynek pomocniczy.
Ekstrakcji mogą być poddawane zarówno wysuszone odpady poprodukcyjne z wytwórni soków owocowych (nasiona, wysuszony miąższ, skórki z owoców czarnej porzeczki, truskawek, malin, aronii, czarnego bzu), jak i papryka, pieprz, czosnek, zioła, a także wysuszone żółtka kurzych jaj. W wyniku przeprowadzonego procesu ekstrakcji otrzymuje się cenne gospodarczo oleje wielonienasycone, flawonoidy, antocyjany, barwniki.
Technologia ekstrakcji nadkrytycznej z zastosowaniem CO2 jest technologią bezodpadową, należącą do tzw. „zielonej chemii”, przyjaznej środowisku naturalnemu, bezodpadowej, wytwarzającej ekologiczne produkty z surowców naturalnych. Otrzymane w jej wyniku surowce są sterylnie czyste, wolne od pozostałości rozpuszczalnika, pozbawione jakichkolwiek żywych organizmów, pleśni, grzybów, mykotoksyn. Właściwości te pozwalają na ich szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Technologia ekstrakcji nadkrytycznej jest technologią innowacyjną, która stosowana jest obecnie w kilku krajach na świecie (Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Finlandia, Chiny, Indie). W Europie Środkowo-Wschodniej stosowana jest wyłącznie w Instytucie do ekstrakcji chmielu.
Proces ekstrakcji pozwala na otrzymanie cennych surowców, które mogą być wykorzystane w różnych gałęziach przemysłu: kosmetycznym, spożywczym, farmaceutycznym, paszowym.
Rezultaty
Wynikiem utworzenia i funkcjonowania Centrum jest możliwość prowadzenia przez Instytut Nawozów Sztucznych badań, prowadzących do uzyskiwania nowych metod przeprowadzania ekstrakcji oraz otrzymywania nowych produktów w tym procesie. Opracowana została technologia bezodpadowego wykorzystania surowców roślinnych i zwierzęcych z zastosowaniem technologii ekstrakcji nadkrytycznej przy użyciu ditlenku węgla.
Ponadto, produkowane ekstrakty roślinne są poddawane dalszym badaniom dotyczącym ich właściwości i możliwości zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu.
Kto korzysta dzięki projektowi
Realizacja projektu przynosi szerokie korzyści dla polskiej nauki i gospodarki. Polska jest znaczącym w Europie i na świecie producentem produktów i surowców roślinnych, których właściwości obecnie nie są w pełni wykorzystane. Wybudowana doświadczalno-produkcyjna linia technologiczna do wytwarzania ekstraktów z surowców roślinnych umożliwia jednostkom naukowym rozwój badań nad ich właściwościami i zastosowaniem w gospodarce.
Ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej Instyutut Nowych Syntez Chemicznych zrealizował także projekty: „Wyposażenie Laboratorium Wysokich Ciśnień w nowoczesną infrastrukturę badawczą” oraz „Budowa i wyposażenie Centrum Badawczego Nawozów„.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.