Improvement of cross-border region attractiveness through the introduction of ethno-cultural resources into the tourist activities. (A trip to the ethnic fairytale)
Podwyższenie atrakcyjności transgranicznego regionu poprzez włączenie etniczno-kulturowych zasobów w działalność turystyczną — Podróż do etnobajki.
Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, na Suwalszczyźnie, w krainie jak baśń pojawił się… Baśniowy Szlak. Na wędrówkę zapraszają was postaci, które dotychczas mogliście poznać z kart książek Marii Konopnickiej i innych autorów. Dzięki Funduszom Europejskim powstał tu wyjątkowy szlak turystyczno-krajoznawczy „Podróż do etnobajki”, który swoim zasięgiem objął przygraniczne tereny Polski i Białorusi.
Po stronie polskiej, w siedmiu miejscowościach turystycznych Suwalszczyzny (Suwałki, Nowa Wieś, Sejny, Puńsk, Rutka-Tartak, Bakałarzewo, Kopiec) powstały Wioski Bajek — miejsca wypoczynku, zabawy i edukacji dla rodzin z dziećmi. Wioski składają się na Baśniowy Szlak, a odwiedzający otrzymują Karty Wędrowców, na których mogą kompletować pieczątki z każdej z nich, by następnie wymieniać je na nagrody. Po drugiej stronie granicy, na Białorusi, Baśniowy Szlak przechodzi w Ścieżki Biełuna i prowadzi przez siedem miejscowości Grodzieńszczyzny (Grodno, Aziory, Raduń, Lida, Stare Wasiliszki, Gudziewicze oraz Adelsk). Białoruski szlak ma muzealny charakter.
W każdej objętej projektem wiosce na Suwalszczyźnie animator przebrany za inną bajkową postać (np. sierotka Marysia, Janek Wędrowniczek czy Koszałek-Opałek) opowiada o okolicznej przyrodzie, kulturze, rzemiosłach i najciekawszych fragmentach historii. W Wiosce Darów Lasu, położonej w miejscowości Kopiec nieopodal Sztabina, Jagodowy Król z bajki „Na Jagody” opowiada dzieciom o życiu mrówek i pszczół. Każdy może wejść do ogromnego mrowiska oraz ula. W Wiosce Wesołych Wędrowców w Ośrodku Maniówka (Nowa Wieś) dzieci z rodzicami podziwiają okolicę z drewnianego wiatraka.
Najmłodsi turyści mogą spożytkować tu swoją energię na placach gier i zabaw, nawiązujących do bajkowych opowieści. W wioskach są elementy multimedialne i interaktywne, na przykład z infokiosku można wysłać elektroniczną pocztówkę ze szlaku, a także zapoznać się z e-przewodnikiem po okolicy. Podróże między Wioskami Bajek uda się rozplanować na cały pobyt wakacyjny. Pomogą w tym m.in. przewodniki, mapy, a także strona internetowa basniowyszlak.pl.
Wioski mają inne tematy przewodnie, w każdej stoi też inny bajkowy wóz, np. stragan pani Marcinowej czy cygański tabor. Ten ostatni tabor służy także do promocji Baśniowego Szlaku, ponieważ od czasu do czasu opuszcza wioskę, roznosząc wieść o suwalskich atrakcjach po całej Polsce.
Niecodzienna podróż do świata znanego z bajek doskonale współgra z pięknem Suwalszczyzny. Różnorodność atrakcji sprawia, że podczas rodzinnych wakacji każdy z najmłodszych turystów znajdzie coś dla siebie, a ich rodzice poznają przyrodnicze i historyczne ciekawostki, których nie wyczytają z przewodników.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.