Poprawa wizerunku uczelni i atrakcyjności miasta poprzez rewitalizacje głównej siedziby Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
Pałac Karola Poznańskiego to główna siedziba Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi od 1945 roku, kiedy do życia powołano Państwowe Wyższe Konserwatorium Muzycne w Łodzi.
Wybudowana według projektu Adolfa Zelingsona budowla ma charakter eklektyczny: łączy dominujące w jej architekturze elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesyjnymi. Pałac został zaprojektowany na planie podkowy jako budynek jednopiętrowy, z wysokimi suterenami i mieszkalnym poddaszem. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy. Na piętrze mamy także ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu.
Rezydencja obok innych pałaców rodziny Poznańskich stanowi jedną z czołowych architektonicznych atrakcji Łodzi.
Dzięki pracom konserwatorskim, restauratorskim i budowlanym, które objęły: renowację elewacji pałacu, wraz ze wszystkimi balkonami, tarasami i wykuszami, renowację stolarki okiennej oraz rolet, drzwi zewnętrznych od strony dziedzińca i od strony podjazdu przy al. 1 Maja, remont podjazdu, ogrodzenia, dachu i kopuł ogrodu zimowego rezydencja odzyskała swój dawny blask.
– Zgodnie z założeniem autorów projektu chcieliśmy, poprzez renowację pałacu i jego otoczenia, osiągnąć coś niezwykle trudnego i nieuchwytnego: chcieliśmy ożywić przeszłość, ożywić czas, który minął. Odtworzyć oryginał wraz z czasem, który minął – podkreśla Kanclerz Akademii Agnieszka Grochulska.
Przypuszczać można, że założenia te udało się osiągnąć. Pałac bowiem niezmiennie od czasu rewitalizacji cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów i mieszkańców Łodzi. Jako siedziba uczelni artystycznej gości w swoich murach wielu gości z Polski, jak i z zagranicy, którzy przybywając na koncerty i inne wydarzenia kulturalne, urzeczeni, mają okazję podziwiać dziedzictwo kulturalno-materialne Łodzi fabrykanckiej w wzorowej postaci i najwyższej jakości.
Ponadto Pałac jest częścią Szlaku Łodzi Miasta Filmu UNESCO, związany jest bowiem nierozerwalnie z historią polskiej kinematografii. Stale inspiruje filmowców, którzy od czasu „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, nierzadko wybierają jego wnętrza i otoczenie na miejsce zdjęć.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.