Budowa Parku Rekreacji "Zoom Natury" nad zalewem w Janowie Lubelskim
Jak zagospodarować 10 ha terenów rekreacyjnych położonych nad malowniczym zalewem? Zastanawiając się nad tym, gospodarze Janowa Lubelskiego szukali niebanalnego pomysłu, który byłby magnesem przyciągającym przez cały rok mieszkańców i turystów z dużych miast, takich jak Lublin czy Rzeszów.
Teren położony jest na skraju Lasów Janowskich, jednego z największych kompleksów leśnych południowo-wschodniej Polski. Gospodarze od początku chcieli bazować na swoim największym bogactwie, czyli florze i faunie tutejszych lasów. W fazie koncepcyjnej Urząd Miasta nawiązał kontakt z architektem Mirosławem Nizio, znanym z projektów wystaw w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W efekcie powstało unikalne miejsce na mapie naszego kraju — Centrum Aktywnej Edukacji Zoom Natury.
Nad zalewem wybudowano przystań wodną z wypożyczalnią sprzętu pływającego, promenadę, drewniany most i taras widokowy. Powiększono także kąpielisko, a podmokły i nieużytkowany wcześniej teren przygotowano pod organizację imprez masowych, w tym zawodów konnych. Rekreację udało się tu połączyć z edukacją, która nie oznacza jednak powrotu do szkolnych ławek, lecz wizytę w czterech nowoczesnych Laboratoriach Wiedzy. Zostały one tak zaprojektowane, by zachęcać do aktywnego poznawania świata poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Każde laboratorium porusza inne zagadnienie, a łączy je wspólny wątek Lasów Janowskich. Największe z nich to „Zoom Natury”, w którym przedstawiono niewidzialne dla ludzkiego oka ciekawe przykłady ze świata przyrody. Większość z nich pochodzi z najbliższego otoczenia. Pokazano m.in. profil glebowy z okolic Janowa, w którym przez szkło powiększające można zaobserwować warstwy gleby i zwierzęta żyjące pod ziemią. Obiektywy 3D dzięki stereoskopowym zbliżeniom pozwalają zapoznać się z wyglądem wybranych roślin i zwierząt. Dostępne są też gry pomagające sprawdzić i pogłębić wiedzę. Laboratorium „Runo Leśne” powstało z myślą o najmłodszych. Jest tu mniej multimediów, a więcej eksponatów z naturalnych materiałów, działających na zmysły — można ich dotknąć, powąchać, posłuchać. Laboratorium „Awifauny i Troposfery” koncentruje się z kolei na dźwiękach i ruchach ptaków. Poznamy tu też różne rodzaje chmur i przyczyny gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W ostatnim obiekcie — Laboratorium „Energii i Recyklingu” — dowiemy się, jak działają elektrownia wodna i wiatrowa oraz na czym polega proces przetwarzania odpadów w energię.
Park wybudowano z myślą o mieszkańcach i turystach. Częstymi gośćmi są tutaj również grupy przedszkolaków i uczniowie różnych poziomów szkół. Podczas wakacji Centrum odwiedzają uczestnicy kolonii letnich i obozów.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.