Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry – etap II
Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie rzece żeglugowo-turystycznej funkcji, ale również promocja dorzecza Odry jako miejsca atrakcyjnego dla turystów.
W ramach projektu dokonano przebudowy i rozbudowy infrastruktury wodno-turystycznej oraz portowej w miastach partnerskich. Zakupiono także dwa statki wycieczkowe (Nimfa i Laguna) oraz wybrano ich operatora. Statki będą zawijać do portów po stronie polskiej (Bytom Odrzański, Nowa Sól, Cigacice, Krosno Odrzańskie, Słubice, Kostrzyn), jak i niemieckiej (Ratzdorf, Eisenhüttenstadt, Frankfurt/O, Lebus, Küstrin–Kietz). Oprócz rozbudowy portów zostaną także przeprowadzone prace polegające na rozbudowie infrastruktury miejskiej, głównie w Nowej Soli oraz Bytomiu Odrzańskim.
W celu popularyzacji „Szlaku Doliny Środkowej Odry” powstał portal internetowy, wydano także dwujęzyczny przewodnik i mapę. W czasie trwania projektu zaplanowano także emisje promocyjnych spotów w polskiej i niemieckiej telewizji regionalnej.
***
Dzięki nowej infrastrukturze porty w Bytomiu Odrzańskim, Nowej Soli, Cigacicach i Frankfurcie n. Odrą są miejscem różnorodnych imprez wodniackich. Tu odbywają się zloty łodzi motorowych i amatorów rekreacji wodnej, spływy i regaty kajakowe, wyścigi smoczych łodzi, zawody w ratownictwie wodnym, regaty sterowanych modeli żaglowych. Co istotne, graniczna rzeka łączy polskich i niemieckich miłośników turystyki wodnej. Swojej pasji mogą się oddawać na transgranicznych spływach tratwami. Jednoczą także polsko-saksońskie warsztaty modelarskie w Nowej Soli.
Realizacja projektu w gminach pogranicza lubusko-brandenburskiego przełożyła się bezpośrednio na kolejne inicjatywy w regionie. W Nowej Soli warto zajrzeć do Parku Krasnala — na rodziny z dziećmi czeka tu ogromny park zabaw i rozrywki, któremu patronuje olbrzymi krasnal Soluś z żoną Lusią. Na nabrzeżach nadodrzańskich miejscowości budowane są kawiarnie i restauracje. Pobliskie gospodarstwa tworzą spójną sieć, by zaproponować turyście bogatą ofertę wypoczynku i atrakcji z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W kompleksowym, spójnym pakiecie znajduje się zwiedzanie, przejażdżki konne, nauka konnej jazdy lub wypożyczanie sprzętu wodnego. W Winnicy Kinga w Starej Wsi można nie tylko zobaczyć hodowlę winorośli, posmakować wyjątkowych gołąbków w liściach winorośli i wina, ale też przyjrzeć się pasji właścicieli, którzy znaleźli sposób na życie w harmonii z naturą. A potem udać się do kolejnych gospodarzy oferujących inne potrawy, bo paleta swojskich smaków ziemi lubuskiej jest bogata.
Warto też skorzystać z wycieczki galarem, stylizowanym na XVIII-wieczną łódź wiosłową. Kapitan dzwonkiem sygnalizuje początek rejsu. Wieczorne pomarańczowe niebo odbija się w falach rzeki, czasem przemknie motorówka. Odra żyje.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.