Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce
Poznaj początki państwa polskiego
Brama Poznania ICHOT, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, od momentu otwarcia w 2014 r. przyciąga rzesze turystów i mieszkańców miasta. Zainteresowanie wzbudza zarówno tematyka, jak i bryła budynku, wyłaniająca się spośród zabytkowych budowli.
Centrum położone jest na Ostrowie Tumskim i doskonale wpisuje się w historyczny charakter miejsca — nieopodal znajduje się m.in. najstarsza polska katedra, w której Mieszko I prawdopodobnie przyjmował chrzest w 966 r. Wchodząc na kładkę nad rzeką Cybiną, w kilku krokach przeniesiemy się z XIX-wiecznej ceglanej Śluzy Katedralnej do przestronnych, nowoczesnych wnętrz obiektu. Opowieść o początkach państwa polskiego, pierwszych latach życia wspólnoty na Ostrowie rozpoczyna się w sali Gród. Sala Woda to symbol przyjęcia przez Mieszka I chrztu — turyści wchodzą tu do wirtualnej chrzcielnicy. Sala Złoto oprowadza zwiedzających od Złotego Wieku (rozkwit kultury humanistycznej w Polsce i na Ostrowie Tumskim) do Złotej Kaplicy, której pierwowzór znajduje się w pobliskiej katedrze. XX wiek został zaprezentowany w sali Witraż. Zwiedzanie wieńczy wejście na taras znajdujący się na dachu budynku, z którego rozciąga się widok na gotycką katedrę, a także poznańską dzielnicę Śródka. Pomyślano także o najmłodszych zwiedzających, dla których przewidziano szereg atrakcji. Dzięki temu naukę historii połączą z zabawą — zajrzą do wnętrza średniowiecznego grodu, a w wirtualnej Złotej Kaplicy będą poszukiwać zaginionej sztabki złota.
Brama Poznania wymyka się tradycyjnie pojmowanemu muzeum. Nie prezentuje eksponatów, ale w doskonały sposób — poprzez liczne projekcje, multimedia i interaktywne elementy — opowiada o historii. Mnogość wydarzeń towarzyszących tej podróży w przeszłość (warsztaty dla dzieci, zwiedzanie Ostrowa Tumskiego z przewodnikiem i wystawy czasowe) sprawia, że poznańskie Centrum jest obiektem turystycznym w pełnym tego słowa znaczeniu. Należy również dodać, że opowieść o początkach państwa polskiego jest równie atrakcyjnie podana cudzoziemcom, których po wystawie oprowadza audioprzewodnik dostępny w czterech językach. Nowoczesne rozwiązania oraz architektoniczny sznyt z pewnością zapadną w pamięć odwiedzającym zarówno z Polski, jak i zagranicy. Warto dodać, że Brama Poznania nawiązała współpracę ze znajdującymi się w pobliżu Rezerwatem Archeologicznym Genius Loci oraz Muzeum Archidiecezjalnym, a zakup wspólnego biletu umożliwia zwiedzenie każdego z nich.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.