Budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Głównym celem realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. „Budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie” była budowa infrastruktury kultury o znaczeniu regionalnym oraz zwiększenie dostępu do kultury poprzez przedsięwzięcie związane z budową najważniejszej i największej w regionie lubelskim instytucji kultury.
Obiekt Centrum Spotkania Kultur jest budynkiem wielofunkcyjnym. Wszystkie zlokalizowane w nim funkcje, związane są z programem usług kultury o znaczeniu ponadpodstawowym.
W obiekcie CSK zlokalizowane są w szczególności następujące funkcje:
- Sala wielofunkcyjna ze sceną,
- Sala wielofunkcyjna (kinowa),
- Sala kameralna,
- Aleja Kultur z pomieszczeniami towarzyszącymi,
- MediaLab,
- Bar, kawiarnia, restauracja,
- Sale i przestrzenie ekspozycyjne,
- Sale seminaryjne,
- Pomieszczenia zapleczy funkcjonalnych i technicznych,
- Ogrody i kino letnie na dachu,
- Szatnie, garderoby, magazyny instrumentów,
- Pokoje biurowe i administracyjne, pokoje gościnne,
- Sala baletowa.
Nowy obiekt zaprojektowano w konstrukcji żelbetowej monolitycznej. W podziemiu zaprojektowano dwukondygnacyjną skrzynię żelbetową, nadziemie natomiast stanowi układ słupowo – płytowy, ze słupami żelbetowymi utwierdzonymi w stropie podziemia, usztywnionymi stropami pośrednimi oraz stropodachem.
W zaprojektowanym nowym obiekcie CSK, wkomponowano komunikacyjno – funkcjonalną oś Alei Kultur, stanowiącą główną wewnętrzną przestrzeń publiczną, integrującą znajdujące się w obiekcie instytucje i pomieszczenia towarzyszące. Aleja Kultur na wszystkich poziomach wykonana jest w konstrukcji monolitycznej żelbetowej – w fakturze betonu architektonicznego.
Projektowany ustrój Alei Kultur, swój początek bierze od strony północnej (Plac Teatralny) – w nowo projektowanej Strefie „A” i biegnie przez całą długość nowej części obiektu w kierunku południowym. Dalej przebiega przez przestrzeń wyciętą na całej długości przebudowanej konstrukcji istniejącego obiektu – ozn. jako Strefa „C”, wychodząc od południa na skwer przed budynkiem i na ul. M.C. Skłodowskiej.
Przebudowana została również istniejąca część obiektu – oznaczona jako Strefa „B” obejmująca scenę z częściami bocznymi oraz zaplecze sceny oraz Strefa „C” obejmująca m.in. Aleję Kultur, Salę Kameralną, Salę baletową, Salę Kinową.
Efektem realizacji projektu jest stworzenie nowego obiektu na mapie kulturalnej regionu lubelskiego.
W wyniku zrealizowanych działań inwestycyjnych obejmujących budowę nowego obiektu kultury, jakość oferty kulturalnej i możliwości jej realizacji uległy znacznej poprawie. Ten aspekt inwestycji wpłynął także na poprawę warunków pracy artystów i pracowników obsługi technicznej przedstawień muzycznych i teatralnych realizowanych w regionie.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.