Teledetekcyjne metody pomiaru wielkości i przyczyny uszkodzeń roślin
Projekt jest rozwiązaniem ogólnopolskiego problemu oceny wielkości szkód w uprawach rolnych oraz zbadania dokładności ich szacowania.
Rokrocznie w Polsce, z tytułu szkód w uprawach rolnych, wypłacane jest ok 10 mld euro. Koszty procesu likwidacji szkód w zakresie wizji terenowej i stwierdzenia stopnia uszkodzeń wynoszą szacunkowo 10-15 mln PLN rocznie w zależności od nasilenia czynników sprawczych w danym roku. Duża część szkód jest ubezpieczonych i podlega procesowi oceny w toku procesu „likwidacji szkody” przez towarzystwa ubezpieczeniowe, urzędy wojewódzkie oraz koła łowieckie (kompetencje tych ostatnich nowe prawo łowieckie przenosi na wojewodę). Ustalenie wielkości szkody i jej faktycznej przyczyny jest częstym przedmiotem sporów co do rozmiaru powierzchniowego i procentowego stopnia uszkodzenia. Wiele sporów przybiera charakter sądowy. Interesariuszami procesu są właściciele upraw, towarzystwa ubezpieczeniowe, Skarb Państwa, izby rolnicze, rolnicy rzeczoznawcy.
Zaproponowany w projekcie proces teledetekcyjnej oceny jest obiektywny i posiada wartość dowodową w postaci zebranego materiału. Proponowana metoda zapewnia także jednolite podejście do szacowania. Dzięki zgromadzeniu w jednej bazie wiedzy informacji na temat różnych uwarunkowań produkcyjnych, można precyzyjnie i wydajnie mapować zjawiska oraz szacować szkody, a tym samym lokalnie przeciwdziałać negatywnym skutkom zdarzeń. Łącząc swoje kompetencje, spółki OnGeo i SmallGIS dostarczają kompleksowej oferty dla polskiego rolnictwa w zakresie obserwacji uszkodzenia upraw. Na rozwiązanie składa się geoportal rolniczy OnGeo Agro – teledetekcyjne protokoły oszacowania szkody oraz samoloty patrolowe, monitorujące uszkodzenia upraw. Za pośrednictwem OnGeo Agro można wygenerować protokoły z oszacowania szkód łowieckich, zgodne z rozporządzeniem, zgłosić szkodę w uprawie i zlecić analizę tej szkody.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.