Bezemisyjna metoda i układ do suszenia płodów rolnych i biomasy energetycznej z wykorzystaniem układu hybrydowego: słoneczny kolektor powietrzny - fotowoltaika.
Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014). Celem projektu jest zbudowanie suszarni przemysłowych do suszenia biomasy i do suszenia owoców z zastosowaniem układu: kolektor powietrzny + układ PV. Obecnie w Polsce wykorzystywane są przede wszystkim kolektory cieczowe, w których odbiornikiem ciepła z absorbera jest glikol polipropylenowy. Nie są natomiast znane i stosowane kolektory słoneczne, w których odbiornikiem ciepła z absorbera jest powietrze. Główne korzyści płynące z zastosowania innowacyjnego układu z wykorzystaniem kolektora powietrznego, to m.in.: brak emisji zanieczyszczeń ze spalania konwencjonalnych źródeł energii wykorzystywanych w procesie suszenia/ogrzewania, możliwość sterowania procesem suszenia (temperaturą i wilgotnością), brak kosztów suszenia, mobilność urządzenia, szerokie alternatywne zastosowanie (ogrzewanie pomieszczeń, konkurencyjna cena). Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez przeprowadzenie następujących badań przemysłowych: – zaprojektowanie i budowa konstrukcji stanowiska badawczego – dwóch suszarni: do suszenia owoców i biomasy z wykorzystaniem kolektora powietrznego i układu PV, w tym projekt układu elektrycznego i układu zasilania, wykonanie automatyki, – przeprowadzenie wstępnych pomiarów, – nabycie know-how niezbędnego do wykonania stanowiska badawczego, – określenie efektywności i modelowanie procesów suszenia owoców i biomasy, – zbudowanie układu pomiarowego, przygotowanie biomasy oraz płodów rolnych, modelowanie procesów suszenia, bieżąca analiza wyników; oraz prac rozwojowych: – zbudowanie prototypu układu do suszenia biomasy oraz układu do suszenia owoców z wykorzystaniem kolektora powietrznego i układu PV: – wykonanie projektu prototypów,
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.