Nowatorska technologia nanoszenia antykorozyjnych powłok cynkowych z fazy gazowej w procesie obróbki cieplnej stali o podwyższonej wytrzymałości
Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014). W Projekcie opracowana zostanie innowacyjna technologia cynkowania powierzchni elementów stalowych w celu zabezpieczenia wyrobów przed korozją z jednoczesnym przeprowadzaniem procesów obróbki cieplnej w podwyższonych temperaturach. Proponuje się metodę nanoszenia warstwy ochronnej z fazy gazowej w warunkach obniżonego ciśnienia, co pozwoli uznać ją jako technologię CVD (chemiczne osadzanie z fazy gazowej), którą zalicza się do najnowocześniejszych technik nakładania warstw adhezyjno-dyfuzyjnych. Dzięki takiemu osadzaniu się warstwy cynkowej oczekiwać należy, że powstała struktura może zaliczać się w pewnych przypadkach do nanowarstw, czyli zbudowana będzie z cząstek o bardzo małych rozmiarach. Spowoduje to poprawienie właściwości fizycznych powstałych w ten sposób warstw metalicznych. W przeprowadzanych badaniach przemysłowych i pracach rozwojowych opracowana zostanie nowa technologia cynkowania, która umożliwi otrzymywanie powłok ochronnych o właściwościach użytkowych lepszych niż uzyskiwane przy zastosowaniu metod obecnie znanych. Zaprojektowane i wykonane zostanie urządzenie przeznaczone do nakładania powłok ochronnych z zastosowaniem nowej techniki. Technologia znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przypadku elementów wymagających trwałej ochrony antykorozyjnej, wykonanych ze stali o wysokiej wytrzymałości i podlegających procesom hartowania oraz odpuszczania, z zachowaniem jednocześnie znacznej twardości warstwy ochronnej i jej odporności na ścieranie.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.