„EPOS- System Obserwacji Płyty Europejskiej”
W ramach projektu EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej powstała multidiscyplinarna i interoperacyjna Infrastruktura Badawcza EPOS-PL, która obejmuje specjalistyczne laboratoria i poligony pomiarowe, bazy danych oraz platformę badawczą. Dane otrzymane z rozproszonych sieci pomiarowych EPOS-PL są zbierane i gromadzone, a następnie opracowywane, standaryzowane i integrowane w postaci baz danych. Dostęp do nich zapewniony jest poprzez strony internetowe z odpowiednimi serwisami/aplikacjami analitycznymi i dedykowanymi wizualizacjami.
Projekt miał na celu wzmocnienie partnerstwa z przemysłem i zapewnienie stałego transferu technologii pomiędzy nauką a przemysłem w zakresie nauk o Ziemi. Stworzone zostały poligony pomiarowe zintegrowanych obserwacji procesów geodynamicznych na terenach górniczych i pogórniczych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Na bazie tej infrastruktury utworzono epizody badawcze MUSE (Multidiscyplinary Upper Silesian Episodes), które zawierają między innymi dane obserwacji procesów geodynamicznych, tj. sejsmiczności indukowanej, deformacji terenu i zmian przyspieszenia siły ciężkości. Epizody MUSE są dostępne na platformie badawczej EPISODES powstałej w ramach projektu IS-EPOS, która umożliwia prowadzenie badań naukowych oraz działalności edukacyjnej z zakresu nauk o Ziemi.
W ramach Infrastruktury Badawczej EPOS-PL działają platformy z bazami danych Centrów Infrastruktury Badawczej (CIB) integrujące dane z różnych dziedzin, tj. dane geomagnetyczne i magnetotelluryczne, grawimetryczne, paleomagnetyczne, magnetyzmu środowiskowego oraz sejsmicznych badań litosfery. W Krajowym Repozytorium Danych GNSS zarchiwizowane są dane obserwacyjne z polskich stacji referencyjnych od roku 1996 oraz bieżące obserwacje, które są zgodne z międzynarodowymi standardami przechowywania i wymiany danych obserwacyjnych GNSS.
Członkowie konsorcjum projektowego: Instytut Geofizyki PAN; Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; Główny Instytut Górnictwa; Instytut Geodezji i Kartografii; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Wojskowa Akademia Techniczna.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.