Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich
Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w górskich ekosystemach leśnych. Podjęte działania ukierunkowane są na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary.
W przedsięwzięciu uczestniczy 47 nadleśnictw z terenów wyżynnych i górskich z obszaru 5 województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Nadleśnictwa realizują inwestycje związane z:
- przebudową i rozbiórką obiektów hydrotechnicznych niedostosowanych do wód wezbraniowych (mostów, przepustów, brodów) z uwzględnieniem potrzeby zachowania drożności cieków (możliwości migracji organizmów wodnych oraz materiału skalnego czy drzewnego niesionego przez wodę);
- zabudową przeciwerozyjną dróg, szlaków zrywkowych oraz zabezpieczeniem obiektów infrastruktury leśnej przed skutkami nadmiernej erozji wodnej związanej z gwałtownymi opadami i spływami wód (m.in. wodospusty, płotki drewniane, kaszyce, narzut kamienny).
- budową, przebudową lub odbudową zbiorników małej retencji i zbiorników suchych;
- budową, przebudową lub odbudową małych urządzeń piętrzących (zastawki, małe progi, przetamowania) na kanałach i rowach w celu spowolnienia odpływu wód powierzchniowych, przywracania funkcji obszarów mokradłowych i ich ochrony.
Ważnym aspektem prac jest wykorzystywanie w jak najszerszym zakresie materiałów naturalnych takich jak kamień, drewno, faszyna (gałązki wierzbowe) i lokalny grunt.
Bezpośrednim efektem realizacji projektu będzie zretencjonowanie 400 tys. m³ wody oraz wykonanie 1086 obiektów hydrotechnicznych (małej retencji) oraz kompleksowych zadań, czyli grup obiektów i różnych rozwiązań technicznych oraz działań przyrodniczych z zakresu przywracania funkcji obszarom mokradłowym oraz zabezpieczania przeciwerozyjnego dróg i szlaków zrywkowych.
Projekt jest kontynuacją działań realizowanych przez Lasy Państwowe w ramach projektu „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie”, współfinansowanego z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.