Przejdź do treści Kontakt Regulamin
UE logo
prev slide next slide
image
tytuł projektu

Czysta Odra w Szczecinie

nazwa beneficjenta
ZAKŁAD WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI SP. Z O.O.
wartość projektu
159 706 278,70 zł
dofinansowanie z UE
79 818 821,54 zł
Województwo
zachodniopomorskie
Powiat
m. Szczecin
program
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
działanie
2.3. Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach
fundusz
Fundusz Spójności
perspektywa
2014 - 2020

„Czysta Odra w Szczecinie” to projekt z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, który przyczynia się bezpośrednio do zapewnienia zgodności z wymogami Dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych oraz prawem krajowym w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych.

Projekt obejmuje 16 kontraktów, wśród zadań znajdą się zarówno prace budowlane jak i dostawy sprzętu lub specjalistycznego oprogramowania.

Kontrakt I: Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków Komunalnych „Zdroje”

Modernizacja oczyszczalni służyć będzie poprawie istniejących warunków technologicznych pracy oczyszczalni. Od chwili uruchomienia oczyszczalni do dnia dzisiejszego stężenie zanieczyszczeń dopływających do oczyszczalni wzrosło.

Kontrakt II a,b,c: Budowa kanalizacji sanitarnej os. Wielgowo-Sławociesze – etap III, IV, V, VI, VII

Zadanie dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej na osiedlu Wielgowo- Sławociesze w Szczecinie o łącznej długości 22,22 km oraz 3 lokalnych pompowni ścieków. Osiedle Wielgowo-Sławociesze to dzielnica prawobrzeżnego Szczecina. Obecnie następuje przekształcenie terenów o charakterze rolniczym w tereny zainwestowania miejskiego. Na terenie objętym przedsięwzięciem przeważa zabudowa jednorodzinna. Na terenie osiedla utrzymuje się produkcja rolnicza, znajdują się tereny leśne, tereny zieleni urządzonej oraz cieki wodne (skrzyżowanie przedsięwzięcia z rzeką Chełszczącą). Na terenie objętym inwestycją brak jest sieci kanalizacji sanitarnej. Aktualnie ścieki bytowe odprowadzane są do indywidualnych zbiorników bezodpływowych, skąd są i powinny być wywożone na oczyszczalnię ścieków przez poszczególnych właścicieli posesji. Ścieki sanitarne zebrane w system kanalizacji sanitarnej zostaną odprowadzone przez projektowane w ramach zadania pompownie do głównej przepompowni ścieków „Wielgowo” a stamtąd do kolektora ścieków w ul. Kurzej, skąd kierowane będą na oczyszczalnię ścieków „Zdroje”.

Kontrakt III: Modernizacja magistrali wodnej „Miedwianka”

Planowana inwestycja polega na modernizacji (przebudowie) istniejącej magistrali wodociągowej DN1200-DN1000 „Miedwianka” na odcinku od ul. Jaśminowej do ul. Czeremchowej. Przebudowa magistrali będzie polegać na wybudowaniu w miejsce istniejącego rurociągu nowej magistrali DN1000 o długości ok. 0,98 km. Istniejący rurociąg zostanie zastąpiony nowym rurociągiem wykonanym z rur z żeliwa sferoidalnego o średnicy DN1000.

Kontrakt IV: Budowa kanalizacji sanitarnej oś. Płonia – I etap wraz z likwidacją Oczyszczalni Ścieków Komunalnych „Płonia”

Prace prowadzone będą na ul. Przyszłości i Pyrzyckiej. Polegać będą na uzbrojeniu w system odprowadzania ścieków oraz likwidacji nieczynnej oczyszczalni ścieków „Płonia”. Ścieki ze wspomnianych ulic odprowadzane będą do rozbudowanej oczyszczalni ścieków „Zdroje”. Zakres prac obejmie budowę kanalizacji sanitarnej z rur kamionkowych o śr. 200-250 mm i długości ok. 1,57 km; oraz przyłączy do granic nieruchomości z rur PVC 150 mm i o długości ok. 700 mb. Całość wykonana zostanie metodą bezwykopową.

Kontrakt V: Bezprzewodowy monitoring sieci wodociągowej na Prawobrzeżu Szczecina

Dzięki realizacji zadania powstanie system zdalnego, automatycznego monitoringu i zarządzania przepływem wody w trybie on-line. Zastosowany system pozwoli m.in. na redukcję strat wody, usprawnienie systemu zarządzania dystrybucją wody i monitoringu sieci wodociągowej. Da też możliwość zdalnego, automatycznego odczytu danych bez udziału inkasenta, szybkiego diagnozowania niekontrolowanych wycieków z sieci oraz rzeczywistego planowania wielkości zasilania.

Kontrakt VI a: Zarządzanie siecią wodociągową – budowa systemu telemetrycznego w oparciu o model hydrauliczny w prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części Szczecina

Zarządzanie siecią wodociągową polegać będzie na umieszczeniu na sieci urządzeń, które będą dokonywały ciągłych pomiarów ciśnienia i przepływu wody oraz transmitowały dane z pomiarów do centralnej dyspozytorni. Zasadniczym zadaniem systemu będzie bieżący monitoring parametrów pracy sieci wodociągowej. W ramach zadania zostanie wykonana konfiguracja oprogramowania wraz z rozbudową istniejącego systemu monitorowania i sterowania oraz systemu teleinformatycznego ZWiK Sp. z o.o. w Szczecinie.Zadanie zakończone.

Kontrakt VI b: System zarządzania siecią wodociągową – budowa centralnej dyspozytorni sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dla lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części Szczecina

W ramach zadania zrealizowane zostaną roboty budowlane polegające na adaptacji części budynku warsztatowo-biurowego przy ul. Golisza 8 w Szczecinie na dyspozytornię oraz zakup i montaż niezbędnego oprogramowania.

Kontrakt VII: Wdrożenie mobilnego sytemu GIS

Przedsięwzięcie nie dotyczy realizacji robót budowlano – montażowych. W ramach przedsięwzięcia planuje się zakup modułu programowego GIS umożliwiającego dostęp do bazy danych obiektów infrastruktury wodociągowo- kanalizacyjnej w terenie, za pomocą urządzeń mobilnych (tablety, smartfony) w trybie OFF Line i ON Line. Mobilny system GIS zwiększy szybkość, pewność i stabilność pracy dzięki możliwości weryfikacji istniejących danych w terenie oraz zarządzaniu informacjami eksploatacyjnymi.

Kontrakt VIII: Modernizacja pompowni ścieków „Górny Brzeg” i „Białowieska”

Realizacja inwestycji zapewni możliwość bezpiecznej eksploatacji w każdej z komór pompowni bez konieczności jej wyłączania. W przepompowniach przebudowany będzie istniejący układ technologiczny poprzez wykonanie ściany żelbetowej dzielącej istniejącą komorę czerpalną na dwie mniejsze komory oraz wbudowanie sterowanych zastawek kanałowych.

Kontrakt IX: Budowa kanałów grawitacyjnych w miejsce układów pompowych ul. Miodowa i Zegadłowicza

W ramach zadania zostanie zlikwidowana przepompownia ścieków przy ul. Miodowej i wybudowany odcinek grawitacyjnego kanału śr. 200 mm z rur kamionkowych, który będzie włączony do istniejącego kanału grawitacyjnego. W ul. Zegadłowicza zostaną zlikwidowane dwie przydomowe przepompownie ścieków i zmodernizowana będzie trzecia istniejąca przepompownia. Wybudowany też zostanie odcinek rurociągu tłocznego a całość zostanie włączona do systemu tłocznego w ul. Zegadłowicza. Likwidacja istniejących przepompowni wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacyjnych (brak konieczności zasilania, obsługi i serwisu pomp). Ścieki z likwidowanych przepompowni zostaną skierowane zaprojektowanymi kanałami grawitacyjnymi do istniejących kanałów sanitarnych bądź innych przepompowni.

Kontrakt X: Montaż turbiny – generatora w komorze zasuw w Zakładzie Produkcji Wody „Pomorzany”

Przedsięwzięcie polegać będzie na montażu turbiny – generatora w komorze zasuw wraz z rozbudową budynku hali zasuw, która znajduje się przy zbiorniku wody czystej ZPW „Pomorzany” w Szczecinie przy ulicy Szczawiowej. Celem inwestycji jest wykorzystanie istniejącego rurociągu magistralnego przesyłającego wodę pitną do Szczecina na potrzeby małej energetyki wodnej oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Kontrakt XI: Budowa tłoczni ścieków wraz z rurociągiem tłocznym przy ul. Nabrzeże Wieleckie (zaprojektuj i wybuduj)

Zadanie obejmuje budowę tłoczni ścieków o wydajności 11,0 m3/d oraz 0,12 km rurociągu tłocznego, zlokalizowanego wzdłuż ulicy Dworcowej. Umożliwi to oddzielenie deszczówki od ścieków bytowych zrzucanych przez pobliską placówkę Poczty Polskiej. Ścieki sanitarne zebrane w system kanalizacji zostaną odprowadzone do oczyszczalni ścieków „Pomorzany”, której efektywność prowadzonych procesów redukcji zanieczyszczeń zagwarantuje ich oczyszczenie do parametrów zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Kontrakt XII: Budowa kanalizacji sanitarnej ul. Piaskowa, Kormoranów os. Żelechowa

Budowa i wymiana sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w ul. Kormoranów i ul. Piaskowej na osiedlu Żelechowa. W sumie powstanie ok. 1,7 km kanalizacji sanitarnej.

Kontrakt XIII: Budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Robotniczej, Hożej, Studziennej, Zgorzeleckiej, Grzymińskiej, Żelaznej, Rościsława, Głowickiej, Bliżińskiego, Konarskiego, Widuchowskiej, Wendeńskiej, Retry.

Zadanie obejmuje budowę 4,9 km kanalizacji sanitarnej. Zadanie zlokalizowane będzie w ulicach: Robotnicza, Hoża, Studzienna, Zgorzelecka, Grzymińska, Żelazna, Rościsława, Głowicka, Blizińskiego, Konarskiego, Widuchowska, Wendeńska, Retry w Szczecinie. Ścieki sanitarne zebrane w system kanalizacji sanitarnej zostaną odprowadzone do oczyszczalni ścieków Pomorzany, której efektywność prowadzonych procesów redukcji zanieczyszczeń zagwarantuje ich oczyszczenie do parametrów zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Kontrakt XIV: Przebudowa kanalizacji sanitarnej w ul. Okrzei

Planowane przedsięwzięcie obejmuje przebudowę 0,05 km sieci kanalizacyjnej w ulicy Okrzei w Szczecinie.

Kontrakt XV: Zakup zestawu do hydrodynamicznego czyszczenia sieci kanalizacyjnej

W ramach kontraktu zakupione zostaną samochody do hydrodynamicznego czyszczenia kanalizacji szt. 2. Samochody służyć będą do czyszczenia i udrażniania sieci kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej o średnicach od DN150 do DN600, czyszczenia pompowni bezobsługowych z nagromadzonych osadów w osadnikach i zbiornikach pompowych, czyszczenia pompowni.

Kontrakt XVI: Zakup dwóch samochodów z wyposażeniem warsztatowym na potrzeby obsługi sieci kanalizacyjnej

W ramach kontraktu zakupione zostaną 2 szt. pojazdów, które będą służyć do przewozu materiałów hydraulicznych oraz armatury sanitarnej, a także sprzętu niezbędnego do wymiany i naprawy sieci kanalizacyjnej.

Twój opis projektu

MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.

Dodaj zdjęcia project photos
Dodaj film lub prezentację project films
Opis projektu
Description of the project

Oświadczam, że zapoznałem się z Regulaminem Serwisu internetowego Mapa Dotacji UE i akceptuję jego postanowienia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, wpisanych w formularzu kontaktowym, w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1) (RODO), informuję, że:

1. administratorem danych osobowych przetwarzanych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, z siedzibą pod adresem: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warszawa, jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej;

2. dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość, na podstawie przepisów art. 6 ust. 1 lit. a) RODO;

3. dane osobowe mogą być udostępniane innym organom uprawnionym na podstawie stosownych przepisów do uzyskania danych;

4. w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje prawo: – żądania dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania, – wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych, – cofnięcia zgody na przetwarzanie w dowolnym momencie, – wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych;

5. dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu przetwarzaniu, w celu podejmowania decyzji, w tym profilowaniu;

6. dane kontaktowe do Inspektora ochrony danych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej: Inspektor Ochrony Danych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, adres ul. Wspólna 2/4 00-926 Warszawa, adres e-mail: IOD@miir.gov.pl.