Zagospodarowanie strony południowej Kanału Bródnowskiego na długości zbiornika retencyjno - rekreacyjnego
Projekt dotyczy zagospodarowania południowej strony Kanału Bródnowskiego, na odcinku wzdłuż zbiornika retencyjno-rekreacyjnego zlokalizowanego na osiedlu Utrata w warszawskiej Dzielnicy Targówek.
Jego głównym celem było przekształcenie nieużytku w teren rekreacyjny o powierzchni ok. 10,5 ha. Realizacja przedsięwzięcia spowodowała zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w Dzielnicy Targówek, jak również zniwelowała problemy dotyczące braku zagospodarowania brzegów kanału oraz zanieczyszczenia gruntu niewybuchami, które mogą powodować niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi i zwierząt.
Realizacja projektu dotyczyła przekształcenia częściowo zalesionych nieużytków w ekologiczny teren służący wypoczynkowi i rekreacji w otoczeniu przyrody. Utworzone zostały pieszo-rowerowe ścieżki zdrowia prowadzące po dawnych nasypach kolejowych oraz miejscach ciekawych przyrodniczo. Korzystanie z atrakcji jest w całości bezpłatne. Założeniem projektu było uporządkowanie terenów leśnych oraz nasadzenie roślinności rodzimej. Wykonane prace spowodowały odtworzenie powierzchni biologicznie czynnej w 100%. Dzięki realizacji projektu nastąpiła poprawa jakości środowiska naturalnego, przestrzenie dotychczas zdegradowane zyskały nową, ekologiczną funkcję. Mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z nowego, oddalonego od zgiełku aglomeracji miejskiej, miejsca sprzyjającego odpoczynkowi.
Prowadzone w ramach projektu działania promocyjno-edukacyjne przyczyniły się do zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie potrzeby ochrony środowiska. Przedsięwzięcie jest kontynuacją prac nad zagospodarowaniem terenu wzdłuż Kanału Bródnowskiego, w wyniku których powstał już np. zbiornik retencyjno – rekreacyjny znajdujący się w pobliżu obszaru realizacji projektu.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.