Skip to main content Contact
UE logo
prev slide next slide
imageimageimageimageimageimageimage
The title of the project

Modernizacja i adaptacja zabytkowej siedziby Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie na potrzeby utworzenia nowoczesnego centrum magazynowo - konserwatorskiego i digitalizacyjnego oraz badawczego

category
Name of the beneficiary
MUZEUM HISTORII FOTOGRAFII IM. WALEREGO RZEWUSKIEGO W KRAKOWIE
Project value
25 312 220,35 zł
Co-financing from the EU
14 673 312,58 zł
Voivodeship
małopolskie
County
m. Kraków
program
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
action
8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
fund
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
perspective
2014 - 2020

Inwestycja przebudowy budynku przy ul. Józefitów 16 to pierwszy z dwóch projektów inwestycyjnych, który nadaje nową jakość Muzeum Fotografii w Krakowie. To właśnie ta  inwestycja zapoczątkowała rozwój MuFo na ogromną skalę a otwarcie oddziału dla publiczności  po remoncie jest najważniejszym momentem w historii instytucji.

Inwestycja została zrealizowana dzięki ogromnemu wsparciu w tym finansowemu Gminy Miejskiej Kraków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dzięki Partnerom i całemu zespołowi Muzeum.

Całkowita wartość projektu inwestycyjnego: 25 717 677,55 PLN

Remont willi przy ul. Józefitów 16 rozpoczął się w 2018 r. i pozwolił zbudować nowy funkcjonalny oddział Muzeum. Pracami konserwatorskimi objęte zostały wszystkie zabytkowe elementy budynku takie jak schody, balustrady, stolarka drzwiowa i okienna, elewacja, gzymsy i detale architektoniczne. W budynku zostały wymienione wszystkie instalacje, a pomieszczeniom nadano nowe funkcje. W rozbudowanej i nadbudowanej południowej części obiektu znajduje się dziś 7-kondygnacyjna konstrukcja, w całości przeznaczona na pomieszczenia magazynowe.

Dzięki gruntownemu remontowi rozbudowaniu uległy również pracownie. Utworzono m.in. specjalistyczną pracownię służącą konserwacji sprzętu fotograficznego. W nowych pomieszczeniach, w których panują stabilne warunki klimatyczne, Muzeum zyskało miejsce do bezpiecznej i wygodnej pracy przy nowoczesnych urządzeniach służących konserwacji. Zakup najwyższej jakości sprzętu, m.in. stołu podświetlanego i równocześnie filtrującego, dygestorium czy kabiny do piaskowania pozwoli nie tylko na wykonywanie prac konserwatorskich, ale również na prowadzenie działalności badawczo-naukowej.

W wyniku realizacji projektu powiększone zostały również przestrzenie Pracowni Dokumentacji Obrazowej oraz poprawiono warunki techniczne niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Pracownia dysponuje obecnie m.in. dwoma studiami do digitalizacji obiektów 2D i 3D, profesjonalną ciemnią fotograficzną oraz pomieszczeniem o wysokim stopniu czystości służącym opracowaniu materiałów transparentnych.

Wszystkie pomieszczenia wyposażono w najwyższej jakości sprzęt: Muzeum zyskało m.in. nowe aparaty cyfrowe pełno i średnio formatowe, specjalistyczną optykę do prac reprodukcyjnych, skaner wysokiej rozdzielczości do materiałów transparentnych, stoły i płyty podciśnieniowe oraz kolumny reprodukcyjne.

Dzięki przeprowadzonej inwestycji znacząco powiększyła się powierzchnia magazynowa Muzeum. Parametry mikroklimatu panującego w magazynach (wysokość wilgotności względnej, temperatury, intensywność światła) są odpowiednio dobrane i stale kontrolowane. W MuFo klimatyzacją steruje automatyczny system zarządzania. Równocześnie w całym budynku działa bezprzewodowy monitoring warunków klimatycznych z radiowym przesyłem danych.

Wszystkie magazyny zbiorów to w tej chwili magazyny chłodne, w których utrzymywana jest stała temperatura +16°C i wilgotność względna RH 40-50%. W nich przechowywana jest większość zbiorów MuFo. W budynku znajduje się również magazyn zimny przeznaczony dla obiektów szczególnie niestabilnych chemicznie. Temperatura w nim wynosi +5 °C, a wilgotność względna 30-40%.  Dzięki przechowywaniu zbiorów MuFo w warunkach obniżonej temperatury i stabilnej wilgotności przedłużamy ich „życie” kilku-, a nawet kilkunastokrotnie.

W odnowionym oddziale Muzeum Fotografii w Krakowie stworzyło magazyny w pełni otwarte dla publiczności, dołączając do grona najlepszych światowych muzeów decydujących się na ten krok.  Przestrzenie takie dają z jednej strony szansę na rozwiązania podstawowych potrzeb magazynowych, a z drugiej umożliwiają tworzenie nowych sposobów i narzędzi do rozwoju działalności wystawienniczej i edukacyjnej w związku ze zwiększeniem dostępu do zbiorów.

W magazynach studyjnych MuFo można obejrzeć część kolekcji polskich aparatów fotograficznych, powiększalników i rzutników oraz polskie i zagraniczne projektory filmowe produkowane od początku XX w.

Remont budynku pozwolił na pełną jego dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami.  Wejście do Muzeum ułatwia dziś pochylnia niezbędna osobom z niepełnosprawnością ruchu oraz problemami z poruszaniem się.  Wewnątrz Muzeum wykonano posadzki bezprogowe, a na wszystkie kondygnacje budynku goście MuFo mogą dostać się korzystając z windy. Instytucja dysponuje również pętlą indukcyjną, a materiały filmowe, jakie udostępniane podczas ścieżki zwiedzania, przetłumaczone zostały na Polski Język Migowy.

Oddział MuFo Józefitów to dzisiaj nie tylko miejsce opieki i pracy nad zbiorami muzealnymi, to również miejsce przyjazne dla naszych zwiedzających. W Muzeum udostępniony zostanie atrakcyjny program edukacyjny. Podczas specjalnych oprowadzań po obiekcie edukatorzy MuFo opowiadać będą o  „muzealnym życiu” obiektu od chwili, gdy trafia on do Muzeum, aż do momentu zajęcia miejsca w magazynie lub na wystawie. W trakcie zwiedzania będzie można wejść do nowoczesnych muzealnych magazynów, pracowni konserwacji i digitalizacji, a także zasięgnąć fachowej porady w obszarze opieki nad domowym archiwum. W programie znajdzie się miejsce na spotkania się z fotografami, artystami wizualnymi, teoretykami i naukowcami, na zapoznanie z klasycznymi technikami wykonywania zdjęć oraz na specjalny cykl filmowy o związkach fotografii z obrazem ruchomym.

Ścieżka zwiedzania MuFo Józefitów została wzbogacona o przepiękne ilustracje autorstwa Bogny Brewczyk oraz o film animowany o magazynach chłodnych i zimnych. Każdy zwiedzający otrzyma od Muzeum publikację „Bogate wnętrze MuFo. Przewodnik praktyczny”, która jest ciekawym uzupełnieniem wiedzy o tym, jak działają nowoczesne muzea. W magazynach studyjnych można natomiast skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji, która działa podobnie do katalogu zbiorów.

Fot. Paweł Ulatowski/MKiDN

Your project description

To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.

Add photos project photos
Add a movie or presentation project films
Description of the project
Opis projektu

I declare that I have read the Regulations of the Online Website of the EU Mapa Dotacji and accept its provisions.

I agree to the processing of my personal data, entered in the contact form, in order to reply to the message. According to art. 13 para. 1 and 2 of the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) 2016/679 of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data and repealing Directive 95/46 / EC (Journal of Laws EU L 119, 04/05/2016, page 1) (RODO), I inform that:
1.administrator of personal data processed in the Ministry of Development Funds and Regional Policy, based at: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, is the Minister of Development Funds and Regional Policy;
2. personal data will be processed in order to reply to a message, based on the provisions of art. 6 par. 1 lit. a) RODO;
3. personal data may be made available to other authorities entitled under the relevant provisions to obtain data;
4. in connection with the processing of personal data have the right to: – request access to their personal data, rectify or limit processing, – raise objections to the processing of personal data, – withdraw consent to processing at any time, – submit a complaint to the supervisory body – the President of the Office Personal Data Protection;
5. personal data is not subject to automated processing in order to make decisions, including profiling;
6. contact details to the Data Protection Officer in the Ministry of Development Funds and Regional Policy: Data Protection Supervisor, Ministry of Development Funds and Regional Policy, address: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, e-mail address: IOD@miir.gov.pl