Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem realizuje projekt pn. „Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku” współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w latach 2014 – 2020.
Głównym celem projektu jest poszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz poprawa warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.
Celami szczegółowymi są:
- zwiększenie dostępu do kultury i jej zasobów dla mieszkańców regionu i turystów, w tym osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie całorocznego działania Muzeum,
- wzrost uczestnictwa społeczeństwa w kulturze, także osób niepełnoprawnych,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze poprzez rozwój oferty kulturalnej odpowiadającej na nowe potrzeby wynikające z rozwoju technicznego i technologicznego,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu poprzez modernizację miejsca ekspozycji dziedzictwa kulturowego.
Zakres rzeczowy przedsięwzięcia polega na rozbudowie, przebudowie i remoncie budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jako miejsca dla nowoczesnej prezentacji dorobku dziedzictwa kulturowego. Powstanie obiekt dostosowany do potrzeb muzealnictwa XXI wieku oraz do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecna infrastruktura jest niewystarczająca do prezentacji największego triumfu polskiego oręża. Obiekt w całości przeznaczony będzie na działalność muzealną. W zamyśle koncepcyjnym stanowić ma nowoczesne centrum muzealne, uzupełniające i uatrakcyjniające programowo Pola Grunwaldzkie.
W obiekcie powstaną m.in.: nowe powierzchnie do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym nowe powierzchnie do prowadzenia zajęć tematycznych, czy prowadzenia działalności wystawienniczej, zakupione zostanie wyposażenie wystaw muzealnych. Poprzez to możliwe będzie udostępnienie większej przestrzeni dla prezentacji dziedzictwa kulturowego i działań kulturalnych.
Po realizacji projektu Muzeum nadal będzie oferowało obejrzenie dotychczasowych wystaw stałych i czasowych (przedstawionych w nowych pomieszczeniach wystawowych) oraz zostaną uruchomione nowe wystawy. Ponadto rozbudowany obiekt muzeum będzie dawał możliwość organizacji wystaw czasowych przygotowywanych przez Muzeum co roku. Wraz z planowanymi elementami prac budowlanych, modernizacyjnych i infrastrukturalnych planowana jest także nowa oferta kulturalna, w skład której oprócz nowych wystaw stałych i czasowych wejdą także nowe lekcje muzealne.
W efekcie Muzeum zapewni lepsze warunki aktywnego uczestnictwa w kulturze zainteresowanym odbiorcom usług kulturalnych i edukacyjnych, dzięki czemu nastąpi wzrost liczby osób odwiedzających i korzystających z usług kulturalnych Muzeum. Realizacja projektu przyczyni się do budowania świadomości kulturalnej odwiedzających oraz do wzrostu kompetencji kulturowych oraz wzrostu kreatywności społeczeństwa. Realizacja inwestycji wszechstronnie poprawi standardy funkcjonowania Muzeum.
W ramach projektu realizowane są następujące działania:
- Opracowanie planów i projektów, a w tym m.in. dokumentacji aplikacyjnej, badań popytu, wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zamiennej
- Roboty budowlane (przeprowadzone zostaną m.in. prace budowlane, instalacje elektryczne i teletechniczne, instalacje sanitarne, centralnego ogrzewania).
- Zakup urządzeń technicznych i maszyn lub sprzętu – wyposażenia wystaw muzealnych niezbędnych do prowadzenia działalności kulturalnej.
- Działania informacyjne i promocyjne
- Prowadzenie nadzoru inwestorskiego
- zadania związane z zarządzaniem i rozliczeniem projektu
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia następujących wskaźników:
produktu:
- Liczba obiektów zasobów kultury objętych wsparciem – 1 szt.;
- Liczba zakupionego trwałego wyposażenia – 130 szt.;
- Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.;
rezultatu:
- Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne (CI 9) – 5 644,00 odwiedziny/rok;
- Liczba osób korzystających z obiektów objętych wsparciem – 46 952,00 osoby/rok;
- Wzrost zatrudnienia we wspieranych podmiotach (innych niż przedsiębiorstwa) – 3 EPC.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.