Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Jego siedzibą jest Biała Fabryka – zbudowana w latach 30. XIX w. przez znanego fabrykanta Ludwika Geyera. Reprezentuje styl neoklasycystyczny i stanowi symbol włókienniczej historii Łodzi. Dzięki realizowanemu w latach 2018-2022 projektowi inwestycyjnemu współfinansowanemu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Śdodowisko na lata 2014-2021 budynek odzyskał dawną świetność. Zmodernizowane przestrzenie zostały przystosowane do spełniania nowoczesnych standardów ekspozycyjnych oraz multimedialnych i interaktywnych funkcji kulturalno-edukacyjnych.
W ramach inwestycji odnowione zostało najstarsze, frontowe skrzydło Białej Fabryki – zarówno jego elewacje, jak i wnętrza. Obecnie na trzech poziomach skrzydła rozciąga się nowa wystawa stała MIASTO-MODA-MASZYNA, która jest opowieścią o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice, wzlotach i upadkach oraz życiu codziennym mieszkańców. Na przestrzeni ponad 2500 m2 prezentowanych jest niemal 400 obiektów z kolekcji muzeum. Ostatnie, czwarte piętro to przestrzeń dedykowana wystawom czasowym.
Inwestycja objęła również elewację południowego skrzydła Białej Fabryki mieszczącego biura, bibliotekę oraz salę konferencyjną oraz przebudowę skrzydła północnego, gdzie powstał magazyn studyjny otwarty dla zwiedzających.
Gruntowna modernizacja i konserwacja historycznych elewacji objęła także przestrzenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej (dziś Łódzki Park Kultury Miejskiej), który istnieje od 2008 r. i stanowi integralną część Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W Łódzkim Parku Kultury Miejskiej znajduje się osiem historycznych obiektów translokowanych z Łodzi i okolic: pięć budynków mieszkalnych tkaczy i sukienników (XIX w.), willa letniskowa z Rudy Pabianickiej (pocz. XX w.), kościół z Nowosolnej (d. zbór protestancki) oraz poczekalnia tramwajowa ze Zgierza (pocz. XX w.). Obiekty rozmieszczone są wzdłuż dwóch brukowanych „kocimi łbami” uliczek. Całość dopełniają stylizowane elementy małej architektury – latarnie, ławki, studnia czy drogowskazy.
Obiekty znajdujące się w obszarze Łódzkiego Parku Kultury Miejskiej wraz z zielonym zagospodarowaniem terenu tworzą żywą i atrakcyjną przestrzeń dla odbiorców, stanowiąc miejsce wypoczynku dla odwiedzających, a niejednokrotnie także plan zdjęciowy dla produkcji filmowych oraz sesji zdjęciowych.
W zmodernizowanych przestrzeniach 5 drewnianych domów mieści się obecnie wystawa stała „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” opowiadająca historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Projekt został wielokrotnie doceniony, a w roku 2020 zdobył główną nagrodę w kategorii wystawa w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2020.
Obie ekspozycje stałe, poprzez swój przekrojowy i komplementarny charakter, stanowią jeden z istotniejszych punktów na kulturalnej i turystycznej mapie Łodzi, kompleksowo przedstawiając historię miasta, zarówno z perspektywy dużych zakładów przemysłowych i prężnie rozwijających się fabryk, jak i codziennego życia zwykłych ludzi.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.