Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID w Elblągu
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zakończył największą inwestycję w swojej historii. Wszystko po to, aby widzowie i odbiorcy oferty instytucji mogli w jeszcze większym stopniu uczestniczyć w życiu kulturalnym przygotowywanym przez „Światowid”.
Przez te wszystkie lata „Światowid” nieustannie był i jest organizatorem i kreatorem kulturalnego życia Elbląga, jak i całego województwa warmińsko-mazurskiego. Realizujemy wiele projektów czy wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. „Światowid” od lat przygotowuje m.in. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” oraz Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup, jest odpowiedzialny za działalność Kina Światowid, Regionalnej Pracowni Digitalizacji czy wreszcie działalność sekcyjną i warsztatową.
Po blisko 60 latach od otwarcia budynek Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. Inwestycja przełoży się na rozszerzenie oferty kulturalnej i jej uatrakcyjnienie, realizując przy tym potrzeby i oczekiwania naszych odbiorców.
Po modernizacji cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest wyposażony w windy, podjazdy, platformy dla wózków i odpowiednie oznakowanie. Ponadto budynek jest wentylowany i klimatyzowany. Zastosowano wiele nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań jak np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.
Przebudowa Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu w dużej mierze dotyczyła także Kina Światowid. Dotychczas widzowie mogli korzystać z dwóch sal kinowych – dużej (323 miejsc) i kameralnej (111 miejsc). Po rozbudowie widzowie mają do dyspozycji także trzecią – liczącą 73 miejscasalę – jest to sala studyjna, w której odbywają się prezentacje kina autorskiego, studyjnego, amatorskiego oraz spotkania, wykłady i zajęcia z twórcami i ekspertami kinematografii. Patronem sali jest Stefan Mula, elbląski filmowiec, założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar. Dopełnieniem tych działań jest utworzenie Centrum Sztuki Filmowej, które zajmuje się realizacją zadań z zakresu edukacji filmowej i medialnej. Zmodernizowane zostały także pracownie artystyczne oraz powstały nowe powierzchnie do działań edukacyjnych. Prowadzona jest tam kompleksowa edukacja artystyczna i plastyczna dla wszystkich grup społecznych. Działania tekoordynuje Centrum Aktywności Społecznej. Wartym podkreślenia jest fakt, że „Światowid” od początku istnienia integruje i wspiera środowisko artystyczne. To właśnie z myślą o artystach i twórcach powstały nowe przestrzenie wystawiennicze.
Ważną częścią działalności CSE „Światowid” jest również Regionalna Pracownia Digitalizacji na bazie i doświadczeniach której, powstało Centrum Edukacji Regionalnej z nowocześnie wyposażoną salą multimedialną do organizacji stacjonarnych zajęć z ochrony dziedzictwa kulturowego.
Projekt pn.: „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu”
Okres realizacji: 01.10.2015 – 31.07.2021
Cel ogólny: zwiększenie efektywności wykorzystania potencjału kulturowego w osiąganiu korzyści społecznych i gospodarczych w wymiarze krajowym, regionalnym i lokalnym poprzez rozbudowę, przebudowę i remontobiektu CSE „Światowid”.
Cele szczegółowe:– Uzyskanie nowych powierzchni i funkcjonalności na działania kulturalne.- Uzyskanie nowych funkcjonalności przebudowanej i wyremontowanej powierzchni.- Rozszerzenie oferty kulturalnej CSE Światowid.- Zwiększenie dostępu do usług kulturalnych.- Poprawa lokalnej i regionalnej atrakcyjności turystycznej.- Poprawa jakości i komfortu życia mieszkańców regionów poprzez zwiększenie dostępu do obiektu kultury –sprzyjającemu rozwojowi aktywnych form spędzania wolnego czasu.- Poprawa infrastruktury obiektu w celu udostępnienia dla osób z niepełnosprawnościami.- Rozwój społeczności regionów poprzez umożliwienie obcowania z kulturą, z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.- Poprawa efektywności wykorzystania potencjału infrastruktury kultury w osiąganiu korzyści społecznych i gospodarczych, zarówno w wymiarze krajowym, jak regionalnym i lokalnym.
Rezultaty:
- Zwiększona liczba odwiedzających i uczestników zajęć tematycznych.
- Stworzone nowe miejsca pracy.
- Poszerzona oferta kulturalna i edukacyjna – zwiększona liczba zajęć tematycznych i wydarzeń kulturalnych, wykładów, konferencji, prelekcji, liczba koncertów, widowisk, wystaw itp.
- Większa dostępność – umożliwienie dostępu do obiektu CSE Światowid dla osób wykluczonych społecznie, z niepełnosprawnościami.
Zdjęcia Michał Zięba/MKiDN
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.