Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inzynieryjnych dawnego lotniska Rakowice - Czyżyny wraz z adaptacja na potrzeby Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Przedmiotem inwestycji są prace rewaloryzacyjne, budowlane i konserwacyjne, których celem jest nadanie funkcji muzealnych, ekspozycyjnych i kulturowych obiektom powojskowym (Hangar Główny, Garaż nr 1 i nr 2, Kancelaria, Spadochroniarnia), wchodzącym w skład MLP, prowadzonego w zabytkowej przestrzeni dawnego lotniska Rakowice – Czyżyny, stanowiącego historyczny krajobraz inżynieryjny i związany z techniką wojskową. Zakres projektu jest zgodny z celami VIII Osi Priorytetowej POIiŚ.
Zaplanowano też zakupy wyposażenia multimedialnego i muzealnego, niezbędne do wprowadzenia działalności kulturowej (wystawa stała „Skrzydła i Ludzie XX wieku). Projekt pozwoli twórczo wykorzystać dziedzictwo historycznej zabudowy lotniska Rakowice-Czyżyny dla potrzeb rozwoju innowacyjnej oferty kulturalnej.
Cały projekt, ze względu na swoją kompleksowość i unikalność w skali kraju wpisuje się w nurt tworzenia innowacyjnych produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym, międzynarodowym, mających genezę w atrakcyjnie wykorzystanej, zabytkowej przestrzeni. Koncepcja Lotniczego Parku Kulturowego, której elementem jest projekt stanowi jedną z niewielu na świecie inwestycję, łączącą zagadnienia ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego w aspekcie historii techniki i krajobrazu lotniczego.
Inwestycja wpłynie na zwiększenie uczestnictwa wielu grup społecznych w kulturze (dzieci, młodzież szkolna, seniorzy, osoby niepełnosprawne, turyści polscy i zagraniczni), przyniesie poprawę dostępności do zasobów kultury -zgodnie z analizą popytu nastąpi istotny wzrost odwiedzin MLP. Opracowany bardzo ciekawy, innowacyjny program kulturowo – edukacyjny w ramach nowej wystawy głównej „Skrzydła i Ludzie XX wieku”, który będzie jednym z instrumentów warunkujących efektywne wykorzystanie zmodernizowanej infrastruktury.
Fot. Paweł Ulatowski/MKiDN
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.