Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno - kulturalnych.
Zakres projektu obejmował rewaloryzację dwóch obiektów zabytkowych wraz z nadaniem im nowych funkcji, podnoszących regionalny potencjał turystyczny i kulturalny Ciechanowa.
- Pierwszy obiekt to zbiornik wyrównawczy (unikalny obiekt techniki wybudowany w 1972 r, (tzw. wieża ciśnień), który przeszedł pełną metamorfozę w ramach projektu. Konstrukcja została wyczyszczona i pomalowana, torus obłożono nową blachą tytanowo-cynkową oraz oświetlono. Wokół wieży wybudowano fontannę i zagospodarowano teren zielony. Wykorzystując potencjał zabytku oraz jego czysto matematyczny kształt zaplanowano nową funkcję i przeznaczenie obiektu. Obok „wieży ciśnień”, ze środków własnych miasto wybudowało dwukondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Nowoczesna forma w kształcie podkowy, sale ekspozycyjne zlokalizowane w części podziemnej z przesuwnymi ścianami oraz tarasami widokowymi na „wieżę ciśnień” (w tym na dachu) to jedne z wielu zastosowanych nowatorskich i nietuzinkowych rozwiązań technologicznych odebranego pod koniec 2018 roku budynku. Na dachu budynku została zasiana trawa. W obiekcie prowadzone są zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi, a konstrukcja wieży i zamknięta w niej symbolika matematyczna jest podstawowym materiałem poglądowym.
- Rewaloryzacja i modernizacja z adaptacją zabytkowej kamienicy, przeprowadzona została zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. W obiekcie zlikwidowane zostały bariery architektoniczne. Wdrożono innowacyjne rozwiązania z oświetleniem energooszczędnym, podłączono kamienicę do miejskiej sieci ciepłowniczej. Zachowano zabytkowy piec piekarni, który jest aktualnie elementem wystroju wnętrza.
Po modernizacji na powierzchni ok. 500 m² prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna obejmująca następujące funkcje: pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta, Klub Seniora, ogólnodostępna klubokawiarnia i galeria artystyczna, działa też Klub Młodego Odkrywcy.
Na uwagę zasługuje fakt, iż miasto podjęło się realizacji inwestycji chcąc ratować zabytek techniki („wieżę ciśnień”) przy wielu głosach społecznych opowiadających się za zburzeniem obiektu. Podjęto rozmowy z Politechniką Warszawską, lokalnymi przedstawicielami kultury i oświaty, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie oraz z obecnymi i emerytowanymi nauczycielami przedmiotów ścisłych. Po podjętych rozmowach w lokalnym środowisku pojawiły się pozytywne głosy oraz nadzieje na rewitalizację i ożywienie tego miejsca.
Podobnie zabytkowa kamienica, wyłączona z użytkowania zagrażała bezpieczeństwu w samym centrum Ciechanowa. Rewitalizacja obiektów i nowe funkcjonalności ożywiły miejsca skazane na zapomnienie.
Nowatorskie podejście, wykorzystanie istniejących zasobów z jednoczesnym pozyskaniem dofinansowania ze środków Unii Europejskiej zasługuje na wyróżnienie tych inwestycji.
Wyjątkowy charakter miejsc, nowoczesne i ekologiczne rozwiązania oraz nowe funkcje edukacyjno – kulturalne wyróżniają utworzony:
Park Nauki Torus w Ciechanowie oraz Kamienicę i Klubokawiarnię W18. Co również ważne, działania w obu obiektach skupiają się na naukach ścisłych, które w ostatnich latach potrzebują zachęt, rozwoju zainteresowań i umiejętności na poziomie dzieci i młodzieży.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.