Rozwój i efektywne wykorzystanie zasobów kultury (w tym sztuki cyrkowej) poprzez poprawę dostępności do zespołu budynków Dużej Areny w Julinku na cele związane z kulturą
Nie cyrkowe sztuczki, a wielki wysiłek organizacyjny i finansowy sprawił, że Julinek – nieoficjalna stolica światowego cyrku – wrócił do dawnej świetności. A nawet więcej! Oferuje bowiem wiele różnorodnych atrakcji dla turystów: park linowy, minigolf, wystawy, przedstawienia czy atrakcje sportowe. Wszystko oczywiście w nawiązaniu do cyrku. Ta spektakularna metamorfoza była możliwa dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.
Oczywiście zachowanie kulturowego dziedzictwa sztuki cyrkowej było priorytetem. Bo drugiego takiego miejsca – z taką tradycją i unikatową architekturą – nie ma w Polsce. Stowarzyszenie Menedżerów pozyskało wsparcie w ramach RPO WM. W latach 2007-2013 dokonano adaptacji budynków szkoły cyrkowej i stworzono centrum rekreacyjne oraz Muzeum Sztuki Cyrkowej, a w obecnej perspektywie przeprowadzono termomodernizację budynków Dużej Areny i Sali Gimnastycznej oraz zmodernizowano budynek Dużej Areny.
Duża Arena została wyposażona w najnowocześniejszy system nagłaśniający i oświetleniowy oraz system projekcji wideo. Arena Centralna posiada ekran projekcyjny, projektor multimedialny z obiektywem, 30 monitorów typu LED, cztery wyciągarki elektryczne, oddzielną reżyserkę i mobilną widownię. Pomieszczenia dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po remoncie budynek wciąż przypomina o swojej historii, mimo że dzisiejszy cyrk się zmienił.
Wszystkie obiekty cyrkowe po modernizacji poszerzyły swoją funkcjonalność. Oprócz Sali Gimnastycznej jest tu teraz także hotel i restauracja.
O tradycji w cyrkowym duchu przypomina wyjątkowa w skali kraju wystawa. W budynku Małej Areny znajdziemy prawdziwe muzeum – z plakatami, zdjęciami i autentycznymi rekwizytami cyrkowymi, które pozwalają prześledzić historię polskiego cyrku od XIX w. do czasów współczesnych. Z kolei na Dużej Arenie goście mogą obejrzeć dokumenty filmowe – jeden długi, godzinny i osiem krótkich – przedstawiające poszczególne dyscypliny cyrkowe.
Więcej o projekcie w nr 1/2019 biuletynu „Fundusze Europejskie na Mazowszu”.
Fot. Stowarzyszenie Menedżerów firm działających w zakresie rozrywki, komunikacji i kultury, ZPR Express Sp. z o.o.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.