Skip to main content Contact
UE logo
prev slide next slide
imageimageimageimage
The title of the project

Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze

category
Name of the beneficiary
GMINA MIASTO PIONKI
Project value
6 564 279,22 zł
Co-financing from the EU
4 522 923,50 zł
Voivodeship
mazowieckie
County
radomski
program
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020
action
6.2. Rewitalizacja obszarów zmarginalizowanych
fund
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
perspective
2014 - 2020

Latem nad Stawem Górnym w Pionkach znów są tłumy. Miejscowość przyciąga nie tylko bezpieczną ofertą wypoczynku, ale też bogatym wachlarzem atrakcji, które oferuje ośrodek wypoczynkowy – nie tylko w okresie letnim. Tu coś się dzieje przez cały rok. I pomyśleć, że jeszcze niedawno była tu dziczejąca plaża i dewastowane przez czas i ludzi budynki. Na szczęście to już przeszłość!

Przywrócenie utraconego na wiele lat obiektu wypoczynkowego to jeden z pomysłów na walkę z wykluczeniem i degradacją miasta, które bardzo dotkliwie przeszło transformację gospodarczą lat 90. XX w.

Miasto z prochu

Historia Pionek przez prawie niemal 80 lat była ściśle związana z Państwową Wytwórnią Prochu i Materiałów Kruszących, która po II wojnie światowej przekształciła się w Zakłady Chemiczne „Pronit”. Dzięki podjętej w 1922 r. przez Ministerstwo Spraw Wojskowych decyzji o budowie strategicznego zakładu w ostępach Puszczy Kozienickiej powstała osada przemysłowa, która następnie przekształciła się w miasto. Już w 1929 r. na przepływającej przez miejscowość rzece Zagożdżonce zbudowano sztuczny zbiornik wodny, zwany Stawem Górnym. Zbiornik jeszcze w okresie II Rzeczpospolitej był dla mieszkańców Pionek miejscem, gdzie spędzali czas wolny. Po wojnie na zachodnim brzegu Górnego Stawu powstał ośrodek wypoczynkowy z plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego i domkami letniskowymi, z których korzystali mieszkańcy miasta i okolicy. Sam zbiornik został przebudowany i powiększony w 1976 r. i – jak czas pokazał – była to na długie lata ostatnia przeprowadzona tu inwestycja.

Po transformacji ustrojowej Pronit wpadł w kłopoty finansowe, w efekcie których w 2000 r. ogłosił upadłość. Pionki utraciły nie tylko największy zakład pracy, ale również główny motor jego rozwoju. Nadszedł czas wzrostu bezrobocia, ubożenia mieszkańców i postępującej degradacji miasta, która nie ominęła również ośrodka nad Stawem Górnym.

Nowa szansa dla Pionek

Od kilku miesięcy wraca tu jednak życie i wracają też ludzie szukający bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca wypoczynku – nad wodą i nie tylko. Dzieje się tak dzięki realizacji projektu „Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze”, wspartego finansowo przez fundusze europejskie 2014-2020. Dzięki temu zmodernizowano budynki, zagospodarowano otoczenie, wybudowano wodny plac zabaw dla dzieci oraz podłączono ośrodek do sieci wodno-kanalizacyjnej.

Naszym celem było, by to zdegradowane miejsce zaczęło znów służyć miejskiej społeczności. I to się udało, bo ludzie chwalą, że wreszcie coś nad stawem się dzieje. To doskonałe miejsce na wypoczynek – mówi Robert Kowalczyk, burmistrz miasta Pionki. – Okolica nie jest bogata i nie każdego stać, żeby jechać na wakacje. A dzięki temu, że ten ośrodek powstał, nasi mieszkańcy, a szczególnie seniorzy oraz rodziny z dziećmi, mają gdzie spędzić swój wolny czas – dodaje.

Metamorfoza nad Stawem Górnym

Otoczenie Stawu Górnego zmieniło się nie do poznania. Szczególną uwagę zwraca budynek „A”, który przemienił się w architektoniczną perełkę. Niegdyś był on tylko parterowy – mieścił się tu lokal gastronomiczny i magazyn sprzętu wodnego. Po przebudowie znalazły w nim swoje miejsce: wypożyczalnia sprzętu, pokój socjalny dla ratowników, pokój medyczny oraz ogólnodostępny blok sanitarno-szatniowy. Na piętrze otwarto punkt gastronomiczny z tarasem, który bardzo szybko stał się popularnym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Z kolei z sali konferencyjnej, urządzonej w imponującym przeszklonym pomieszczeniu, roztacza się widok na akwen. Organizowane są tam nie tylko szkolenia, ale również różnego rodzaju zajęcia kulturalne. Zgodnie z celem projektu, jakim obok zaoferowania wypoczynku i rekreacji na wysokim poziomie, jest także odbudowa tkanki społecznej miasta po głębokiej i bolesnej transformacji.

Przystosowania dla użytkowników

Ponadto obiekt został zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych, m.in. zamontowano dla nich windę. Zadbano również o komfort osób z małymi dziećmi poprzez przystosowanie do ich potrzeb jednego z pomieszczeń. – Dzisiaj niezależnie od pogody wiele się dzieje nad naszym stawem – mówi Robert Kowalczyk. – Prowadzone są na przykład akcje charytatywne, jak „Ruszamy się – pomagamy” dla dzieci z niepełnosprawnościami czy zawody sportowe. Na przykład w lipcu Pionki były gospodarzem zawodów w ramach Pucharu Polski w darta – wymienia.

Przestrzeń dla warsztatów i szkoleń

Kolejnym obiektem zmodernizowanym w ramach projektu jest budynek „B”, w którym teraz są organizowane warsztaty, szkolenia i targi produktów lokalnego rzemiosła. Wydzielone zostały w nim pomieszczenia organizacyjne dla dwóch stowarzyszeń – Klubu Żeglarskiego i Stowarzyszenia Motocyklowego Pionki oraz szkutnia dla jachtów i łódek. Wewnątrz znajdują się również pomieszczenia noclegowe przeznaczone na wynajem o funkcji hostelu.

Działaniem wieńczącym realizację projektu było wybudowanie placu wodnego dla dzieci Splash park z 16 urządzeniami wodnymi. Umożliwia on doskonałą oraz bezpieczną formę zabawy dla najmłodszych. To jedyne takie miejsce w regionie, nic więc dziwnego, że przyciąga rodziny z dziećmi z odległych okolic.

Zielone Pionki

Odbudowa ośrodka wpisuje się w szerzej zakrojone działania pionkowskiego samorządu. Celem równolegle realizowanego projektu „Zielone Pionki – zagospodarowanie i odnowa terenów zieleni w krajobrazie miejskim” jest rewitalizacja ogólnodostępnych terenów zieleni w mieście, jakich wciąż bardzo brakuje. Odbudowa ośrodka nad Stawem Górnym była niezwykle ważną częścią tego planu. – Takie projekty jak ten pozwalają uwierzyć ludziom w małym mieście, że warto coś robić, że w małym mieście też można żyć godnie i jest gdzie spędzić wolny czas w atrakcyjny i kulturalny sposób – zaznacza burmistrz Robert Kowalczyk.

Your project description

To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.

Add photos project photos
Add a movie or presentation project films
Description of the project
Opis projektu

I declare that I have read the Regulations of the Online Website of the EU Mapa Dotacji and accept its provisions.

I agree to the processing of my personal data, entered in the contact form, in order to reply to the message. According to art. 13 para. 1 and 2 of the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) 2016/679 of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data and repealing Directive 95/46 / EC (Journal of Laws EU L 119, 04/05/2016, page 1) (RODO), I inform that:
1.administrator of personal data processed in the Ministry of Development Funds and Regional Policy, based at: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, is the Minister of Development Funds and Regional Policy;
2. personal data will be processed in order to reply to a message, based on the provisions of art. 6 par. 1 lit. a) RODO;
3. personal data may be made available to other authorities entitled under the relevant provisions to obtain data;
4. in connection with the processing of personal data have the right to: – request access to their personal data, rectify or limit processing, – raise objections to the processing of personal data, – withdraw consent to processing at any time, – submit a complaint to the supervisory body – the President of the Office Personal Data Protection;
5. personal data is not subject to automated processing in order to make decisions, including profiling;
6. contact details to the Data Protection Officer in the Ministry of Development Funds and Regional Policy: Data Protection Supervisor, Ministry of Development Funds and Regional Policy, address: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, e-mail address: IOD@miir.gov.pl