„Pomorskie Szlaki Kajakowe - Szlak Motławy i Martwej Wisły”
W Centrum Gdańska Motława rozdziela się na liczne odnogi, tworząc sieć kanałów wokół Wyspy Spichrzów i Ołowianki, aby spotkać się z Martwą Wisłą w okolicy Polskiego Haka.
Pływanie po historycznej części Gdańska to niebywała frajda, podczas której zabytki widziane z wody nabierają zupełnie innego wyglądu. Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Filharmonia Bałtycka czy bramy wodne, to tylko niektóre atrakcje, jakie można spotkać na trasie. Aby urozmaicić spływ Motławą, można wybrać wariant prowadzący przez bastiony Opływu Motławy aż do Martwej Wisły, która miejscami przypomina raczej duże jezioro niż rzekę (należy uważać na falowanie). Jej odnogą jest Wisła Śmiała z marinami i przystaniami żeglarskimi. Płynąc dalej, miniemy rafinerię, stocznie rzeczne i dotrzemy do mostu pontonowego w Sobieszewie. Spływ można zakończyć przy śluzie w Przegalinie lub nowej przystani w Błotniku.
Województwo Pomorskie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski. Obok szerokich piaszczystych plaż Bałtyku, światowej klasy zabytków, bogatej i różnorodnej kultury oraz unikalnych walorów przyrodniczych, jednym z atutów regionu jest niezwykle gęsta i urozmaicona sieć rzeczna. Wśród amatorów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju.
Pod względem atrakcyjności i długości szlaków nasz region nie ma sobie równych. Na terenie województwa znajduje się 40 niezwykłych szlaków kajakowych, liczących blisko 1600 km.
Najbardziej znane i popularne szlaki kajakowe regionu to Brda i Wda wraz z ich dopływami. Rzeki te, z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz niski poziom trudności i uciążliwości, są corocznie odwiedzane przez tysiące kajakarzy. Jednak w regionie znajduje się również wiele innych rzek, na których spływy obfitować będą zawsze w niezapomniane wrażenia i emocje. Na Słupi, Łupawie, Wieprzy, Raduni i Wierzycy atrakcję dla kajakarzy stanowić będą zabytkowe, ponad stuletnie elektrownie wodne. Spływy Słupią, Wieprzą i Piaśnicą zakończyć można wypłynięciem na otwarte wody Morza Bałtyckiego. Atrakcją spływu Nogatem jest zamek malborski, płynąc Wierzycą obejrzeć można z bliska katedrę pocysterską w Pelplinie, a spływ Radunią i Motławą zakończyć można pod gdańskim Żurawiem. Również rzeki Żuław dają unikalną możliwość poznania tej wydartej wodzie krainy. Rynna Sulęczyńska na Słupi czy Bukowina stanowią zaś wyzwanie nawet dla doświadczonych kajakarzy.
„Pomorskie Szlaki Kajakowe“– zagospodarowanie szlaków wodnych w województwie pomorskim dla rozwoju turystyki kajakowej” został uznany jako jeden z trzech przedsięwzięć strategicznych Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej Pomorska Podróż na lata 2014 -2020
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.