Digitalizacja i archiwizacja zasobów Studenckiego Studia Radiowego „Egida”.
W siedzibie Studenckiego Studia Radiowego „Egida” znajdowało się ok. 1500 woluminów taśm szpulowych, zawierających archiwalne nagrania zrealizowane w latach 1969–1994. Materiały te były przechowywane w pomieszczeniu o wymiarach 6x4m, w którym nie było odpowiedniej wentylacji, a także urządzeń odpowiedzialnych za utrzymywanie właściwej wilgotności. Stan techniczny taśm z roku na rok stawał się coraz gorszy ze względu na niewłaściwe metody ich przechowywania oraz ograniczoną trwałość nośnika. Co więcej, dostęp do treści zawartych na taśmach był możliwy wyłącznie z użyciem specjalistycznego magnetofonu do odtwarzania taśm szpulowych. Aby zapobiec dalszej utracie wartościowych treści o charakterze historycznym i kulturowym Uniwersytet Śląski postanowił przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego przeprowadzić digitalizację wszystkich zgromadzonych materiałów, a następnie udostępnić je w ogólnodostępnym serwisie internetowym.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Projekt miał za zadanie digitalizację zbiorów analogowych znajdujących się w dyspozycji Studenckiego Studia Radiowego „Egida”.
Radio Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) od 1969 r. aż do połowy lat 90. wykorzystywało w swojej pracy analogowe magnetyczne taśmy szpulowe, na których zapisywano prowadzone audycje, reportaże oraz inne materiały dźwiękowe. Przechowywane były one w warunkach, które nie są odpowiednie – brak odpowiedniej wentylacji, brak zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza i temperatury – co miało na nie destrukcyjny wpływ. Projekt ma na celu uratowanie tych zbiorów przed dalszą degradacją i zniszczeniem. Wśród nagrań znajdują się materiały istotne z punktu widzenia kultury studenckiej, a także całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego.
Co udało się zrealizować?
Realizacja projektu zakładała digitalizację nagrań, a następnie udostępnienie ich w formie cyfrowego repozytorium połączonego z serwisem internetowym ułatwiającym wyszukiwanie treści.
Projekt wymagał także odpowiedniego posegregowania zdigitalizowanych treści oraz uzupełnienia ich o metadane.
Kto skorzysta z efektów projektu?
Na realizacji projektu skorzystają mieszkańcy całego regionu, a w szczególności:
- nauczyciele akademiccy oraz administracja Uniwersytetu,
- studenci i studentki wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Śląskiego,
- osoby korzystające z zasobów cyfrowych Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) oraz Biblioteki Śląskiej,
- osoby poszukujące materiałów dotyczących kultury studenckiej (zwłaszcza z lat 70., 80. i 90. XX wieku).
Jakie są główne korzyści projektu?
- ocalenie istotnych materiałów – będących dziedzictwem kulturowym Uniwersytetu Śląskiego – przed zniszczeniem,
- udostępnienie zasobów cyfrowych związanych ze Studenckim Radiem “Egida”, kulturą studencką i społecznością akademicką UŚ szerokiemu gronu odbiorców,
- możliwość rozwijania cyfrowego repozytorium Radia “Egida” o treści obecnie produkowane przez Radio.
Powstały zbiór jest prawdopodobnie największym tego typu archiwum w kraju. Zawarte w nim materiały to archiwalne nagrania prezentujące pracę studenckich dziennikarzy Radia “Egida”, z których spora część jest dziś doświadczonymi dziennikarzami ogólnopolskich i regionalnych mediów.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.