Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą
Do 2019 r. powiat pszczyński był całkowicie pozbawiony dworców autobusowych. Tym samym w Pszczynie nie było miejsca na obsługę pasażerów – brakowało kas biletowych, placu manewrowego i parkingu dla autobusów. Wszystko zmieniło się za sprawą projektu zrealizowanego dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich. Powiat zyskał nowoczesne centrum przesiadkowe, które ułatwia podróżowanie różnymi środkami transportu publicznego i indywidualnego. Na dodatek cały budynek jest zasilany przy pomocy odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i zmniejsza udział sektora transportu publicznego w emisji zanieczyszczeń powietrza.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Potrzeba wybudowania centrum przesiadkowego wynikała z braku miejsca integrującego różne środki transportu – kolei, autobusów, rowerów i samochodów – na terenie powiatu pszczyńskiego. Brakowało kas biletowych oraz pomieszczeń socjalnych dla pasażerów i kierowców, brakowało placu manewrowego oraz parkingu. Centrum powstało z potrzeby lokalnej społeczności, a jego powstanie przyczyni się do wzrostu korzystania z transportu publicznego zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.
Co udało się zrealizować?
Wybudowano piękne, nowoczesne centrum przesiadkowe integrujące wszystkie środki transportu. Przebudowano układ drogowy, powstały parkingi dla samochodów osobowych oraz parkingi typu bike & ride. Na terenie centrum znajduje się 6 peronów dla autobusów. Centrum wyposażone zostało w zintegrowany system paneli fotowoltaicznych zasilający budynek, elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne i „infoboxy”.
Kto skorzysta z efektów projektu?
Mieszkańcy i turyści.
Jakie są główne korzyści projektu?
- wzrósł komfort życia i podróżowania mieszkańców powiatu oraz turystów;
- powstanie centrum przesiadkowego zintegrowało różne środki transportu publicznego;
- wzrósł komfort oczekiwania na autobus lub pociąg;
- pozytywny wpływ na stan środowiska poprzez ograniczenie zanieczyszczeń powietrza;
- powstanie centrum przesiadkowego ułatwiło dostęp do transportu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami;
- wzrósł poziom bezpieczeństwa.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.