Kompleksowe zachowanie i zabezpieczenie obiektów zabytkowych i dziedzictwa kulturowego w Szydłowie oraz dostosowanie ich do funkcji kulturalnych i turystycznych.
Planowany do realizacji projekt polega na przebudowie, remoncie, konserwacji 5 zabytkowych obiektów oraz zagospodarowaniu ich otoczenia. Realizacja projektu zapewni kompleksowe zabezpieczenie tych obiektów przed zniszczeniem, dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych ( 3 szt) oraz działalności kulturalnej i turystycznej w celu zwiększenia dostępności zasobów kulturowych regionu odwiedzającym Szydłów. Budynek dawnej synagogi, siedziba Gminnego Centrum Kultury wymaga kapitalnego remontu i przebudowy i doposażenia w celu zwiększenia oferty kulturalnej i turystycznej. Nastąpi wsparcie instytucji kultury – 1 szt. Planowane jest również zagospodarowanie terenu przyległego poprzez częściową odbudowę murów obwodowych, urządzenia zieleni i wykonania urządzeń rekreacyjnych dla dzieci, wykonania alejek i placów. „Sala rycerska” dawnego zamku, „Skarbczyk” i brama zamkowa to obiekty wchodzące w skład zespołu zamkowego w Szydłowie użytkowane jako obiekty kultury i turystyki, wymagające nakładów na zabezpieczenie przed zniszczeniem oraz doposażenia. Dla zwiększenia atrakcyjności obiektów planuje się wzbogacenie wystawy tradycyjnej nowoczesnymi środkami przekazu z zastosowaniem TIK. Zespół ruin kościoła i szpitala p.w. Ducha Św. wymaga zabezpieczenia przed całkowitym zniszczeniem. Wykonanie zabezpieczeń i remontów w/w obiektów zwiększy dostępność tych obiektów dla turystów, badaczy historii i architektury oraz zwiększy atrakcyjność wydarzeń kulturalnych organizowanych w obiektach i ich otoczeniu. Podniesienie atrakcyjności i dostępności modernizowanych obiektów wpłynie na wzrost liczby odwiedzających co przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy w otoczeniu projektu. Wyeksponowanie walorów średniowiecznej rezydencji królewskiej, w której komnata zachodnia „Sali rycerskiej” jest jedną z niewielu najlepiej zachowanych średniowiecznych królewskich rezydencji na terenie całego dawnego Królestwa Polskiego, podniesie atrakcyjność turystyczną regionu.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.