Skip to main content Contact
UE logo
prev slide next slide
imageimage
The title of the project

Pewny Start z Wolną Strefą

Name of the beneficiary
STOWARZYSZENIE "NADZIEJA RODZINIE"
Project value
3 863 351,95 zł
Co-financing from the EU
3 283 849,16 zł
Voivodeship
świętokrzyskie
County
buski
kielecki
m. Kielce
pińczowski
program
Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020
action
9.2. Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych
fund
Europejski Fundusz Społeczny
perspective
2014 - 2020

Dzieci trzeba słuchać…

– …i rozmawiać z nimi. Inaczej, prędzej czy później pojawiają się problemy – mówi Beata Zawada, dyrektor sieci klubów dla dzieci i młodzieży „Wolna Strefa”, od wielu lat prowadzonych w regionie świętokrzyskim przez kieleckie Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”. Słuchanie i rozmowa o ważnych sprawach, bycie „dla” młodych podopiecznych, a przy okazji nauka, odkrywanie w sobie różnych talentów i wreszcie wspólna zabawa – na tym opierał się projekt „Pewny start z Wolną Strefą”, realizowany w klubach przez dwa lata. Przedsięwzięcie było finansowane z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020.      

– Kluby „Wolna Strefa” to od wielu lat stały element w działalności Stowarzyszenia. Na terenie całego województwa jest ich dwadzieścia – mówi Beata Zawada. – Nasze placówki mają charakter otwarty, więc przychodzi każdy, kto chce wartościowo spędzić czas wolny. Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w ciekawych zajęciach, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, uczyć się grać na instrumentach, próbować swoich sił w fotografii, w plastyce, w sporcie czy nadrabiać zaległości w nauce. Dzięki wspólnemu spędzaniu czasu możemy się wzajemnie poznawać, budować pozytywne relacje i zaufanie. Wtedy pojawia się szansa, że w przypadku, gdy w życiu młodego człowieka zdarzą się negatywne historie, dowiemy się o tym i będziemy mogli zaradzić problemom.

Czego oczekują młodzi ludzie? – Przede wszystkim rozmowy – dodaje Beata Zawada. – Wysłuchania tego, co mają do powiedzenia. Poświęcenia im czasu. Bo w domach rodzinnych z tym czasem i z tym słuchaniem jest bardzo różnie. Dlatego w naszych Klubach zatrudniamy wykształconych i dobrze przygotowanych do pracy wychowawców. Są to ludzie z pasjami, którzy są w stanie skupić wokół siebie grupy dzieci i młodzieży, pomagać im w trudnych chwilach, ale także cieszyć się razem z nimi ze wszystkich radosnych wydarzeń mających miejsce w ich życiu.

– Pomysł na projekt nie pojawił się nagle, był naturalnym rozwinięciem tego, co od wielu lat dzieje się w „Wolnej Strefie”. Chcieliśmy nadać nową jakość temu, jak funkcjonują kluby i rozszerzyć ich ofertę – informuje Daria Szczepańczyk ze Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”, koordynator projektu „Pewny start z Wolną Strefą”. – Wsparciem objęte były wybrane dzieci i młodzież z dziewiętnastu placówek. 240 osób z blisko 800, które w sumie przychodzą do naszych klubów.

„Pewny start z Wolną Strefą” składał się z kilku komponentów. Pierwszym była profilaktyka społeczna, a więc z jednej strony zapobieganie problemom, a z drugiej nauka dobrych zachowań. Formuła i tematyka zająć była dostosowana do wieku uczestników. Młodzież uczyła się m. in. bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni, radzenia sobie w sytuacjach stresowych, współpracy w grupie i nawiązywania zdrowych relacji, rozwiązywania konfliktów i umiejętności reagowania na przemoc, asertywności wobec uzależnień. – Na zajęciach pojawiały się również takie tematy jak HIV czy AIDS, bo i takie kwestie dotyczą dziś młodych ludzi, bez względu na to w jakim domu dorastają – wyjaśnia Daria Szczepańczyk. – Tematy zajęć wynikły z codziennych doświadczeń naszych wychowawców, pracujących w klubach.

Młodzież miała także zajęcia z psychologiem, który przede wszystkim uczył jak budować poczucie własnej wartości, jak pracować nad sobą, jak poznawać i rozwijać swoje zalety i jak niwelować wady. Uczestnicy projektu spotykali się także z doradcą zawodowym, który pokazywał możliwe ścieżki kariery i tłumaczył, jak wielki wpływ na sukces zawodowy mają decyzje podejmowane w młodości.

„Pewny start z Wolną Strefą” obejmował także blok zajęć edukacyjnych: z języka angielskiego, matematyki i informatyki. – Ta część projektu okazała się strzałem w dziesiątkę. Angielski i matematyka cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – opowiada Daria Szczepańczyk. – To przede wszystkim zasługa świetnych wykładowców. Młodzi, pełni zapału nauczyciele tak prowadzili zajęcia, że dzieci po prostu do nich lgnęły. Efekty były bardzo dobre, wiele dzieciaków wyraźnie podciągnęło oceny w szkole.

Z kolei w ramach zajęć socjoterapeutycznych, które wypełniały czas wolny dzieci i młodzieży, organizowane były atrakcyjne wycieczki i wyjazdy edukacyjne, np. do Krakowa. Socjoterapia to także: wyjścia na basen, ergoterapia (zajęcia plastyczne i techniczne rozwijające motorykę i zdolności manualne), choreoterapia (taniec) i hipoterapia (jazda konna). – Bardzo ważna była ciągłość wszystkich zajęć, to że nie były jakimś doraźnym działaniem. Projekt trwał dwa lata i przez ten czas wychowawcy mogli nawiązać dobry kontakt z każdym młodym człowiekiem, wypracować schematy współpracy. To wszystko przełożyło się na pozytywne efekty ich pracy – podkreśla Daria Szczepańczyk.

Z projektu skorzystali także rodzice i opiekunowie.  W każdej z siedmiu gmin, w których realizowano projekt, przy klubach  Wolna Strefa powstały Punkty Wsparcia Rodziny. Zatrudnieni w nich pedagodzy, psycholodzy i prawnicy pomagali rodzicom oraz osobom z najbliższego otoczenia dzieci i młodzieży. -Punkty okazały się bardzo potrzebne. Dorośli miewają trudności w relacjach z dziećmi, pojawiają się specyficzne problemy wychowawcze związane z dorastaniem, czasami ryzykowne zachowania młodych ludzi, z którymi rodzice nie potrafią sobie poradzić czy wręcz ich nie zauważają. A czasami potrzebna jest zwyczajnie rada kogoś „z zewnątrz” jak zorganizować codzienne funkcjonowanie rodziny – mówi Daria Szczepańczyk. – Punkty funkcjonują po zakończeniu projektu, bo jest duże zapotrzebowanie na takie usługi.

O projekcie

Projekt „Pewny start z Wolną Strefą” był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 przez kieleckie Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” w partnerstwie z Gminą Pierzchnica, na obszarze siedmiu świętokrzyskich gmin: Pierzchnica, Chmielnik, Miedziana Góra, Mniów, Busko-Zdrój, Pińczów, Kielce. Rdzeniem projektu były zajęcia, spotkania i warsztaty dla 240  dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat. Odbywały się w klubach „Wolna Strefa”, prowadzonych przez Stowarzyszenie, a działających na terenie każdej z gmin. W sumie w projekcie zrealizowano 15 260 godzin indywidualnego poradnictwa specjalistycznego, 6270 godzin zajęć edukacyjnych, 4508 godzin poradnictwa dla rodzin i grup wsparcia, 9936 godzin zajęć socjoterapeutycznych animujących czas wolny. Z porad pedagogów, psychologów  i prawników skorzystało ponad 90 rodziców i opiekunów młodych ludzi. Projekt był realizowany przez dwa lata, od początku 2017 r. do końca 2018 r., a jego budżet wynosił ponad 3 mln 860 tys. zł

Źródło: Artykuł z periodyku “Świętokrzyski kompas unijny”, wydawanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Your project description

To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.

Add photos project photos
Add a movie or presentation project films
Description of the project
Opis projektu

I declare that I have read the Regulations of the Online Website of the EU Mapa Dotacji and accept its provisions.

I agree to the processing of my personal data, entered in the contact form, in order to reply to the message. According to art. 13 para. 1 and 2 of the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) 2016/679 of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data and repealing Directive 95/46 / EC (Journal of Laws EU L 119, 04/05/2016, page 1) (RODO), I inform that:
1.administrator of personal data processed in the Ministry of Development Funds and Regional Policy, based at: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, is the Minister of Development Funds and Regional Policy;
2. personal data will be processed in order to reply to a message, based on the provisions of art. 6 par. 1 lit. a) RODO;
3. personal data may be made available to other authorities entitled under the relevant provisions to obtain data;
4. in connection with the processing of personal data have the right to: – request access to their personal data, rectify or limit processing, – raise objections to the processing of personal data, – withdraw consent to processing at any time, – submit a complaint to the supervisory body – the President of the Office Personal Data Protection;
5. personal data is not subject to automated processing in order to make decisions, including profiling;
6. contact details to the Data Protection Officer in the Ministry of Development Funds and Regional Policy: Data Protection Supervisor, Ministry of Development Funds and Regional Policy, address: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, e-mail address: IOD@miir.gov.pl