Muzeum Enigmy w Poznaniu
Przedmiotem projektu było uruchomienie w dawnym budynku Collegium Historicum (Św. Marcin 78 w Poznaniu), stałej ekspozycji poświęconej trójce wybitnych kryptologów: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu.
Wcześniej mieściła się tu pruska Intendentura wojskowa. Po 1918 r. budynek Intendentury nadal służył wojsku, tylko polskiemu. Natomiast pobliski Zamek z siedziby kajzera po 1918 r. stał się jedną z rezydencji prezydenta RP, a pomieszczenia części gmachu przeznaczono na potrzeby Uniwersytetu Poznańskiego. To właśnie na funkcjonującym tu Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym spośród najlepszych studentów matematyki wyłoniono kandydatów na tajny kurs kryptologiczny zorganizowany w 1929 r. przez polski radiowywiad. Uzdolnieni studenci, wśród nich wspomniani kryptolodzy, zasilili szeregi poznańskiej filii Biura Szyfrów, która mieściła się w budynku Intendentury po drugiej stronie ulicy. Uzyskane doświadczenie kryptologiczne doprowadziło, choć już w Warszawie, do złamania w 1932 r. szyfru niemieckiej maszyny Enigma.
Zaplanowane zadania w ramach projektu polegały na adaptacji pomieszczeń znajdujących się na I piętrze budynku, zakupie wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania muzeum oraz opracowaniu i wykonaniu treści multimedialnych. Utworzona została interaktywna ekspozycja, zawierająca nowoczesne technologie jak również rozwiązania tradycyjne (dioramy, stanowiska warsztatowe czy też zadania dla zwiedzających wykorzystujące rekwizyty).
Miejsce to popularyzuje wiedzę o kryptologii, matematyce i informatyce. Ekspozycja podkreśla znaczenie złamania Enigmy na współczesne rozwiązania cyfrowe. Uruchomiono model Enigmy, dając możliwość poznania podstaw jej funkcjonowania i sposobu szyfrowania wiadomości. Ekspozycja stała przedstawia historię działań wojennych oraz rozwoju nauk matematycznych, w tym powiązań pomiędzy urządzeniami szyfrującymi, a późniejszym rozwojem komputerów.
Zwiedzający mogą skorzystać z czterech ścieżek zwiedzania. Trzy dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: ścieżka z audiodeskrypcją, z tekstem łatwym do zrozumienia oraz z polskim językiem migowym. Goście z zagranicy natomiast mogą skorzystać z audioprzewodników w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim. Na najmłodszych czeka natomiast Strefa Szyfrów, czyli specjalne miejsce dla całych rodzin, inspirujące do samodzielnego zdobywania wiedzy.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.