Technologia wytwarzania zagęszczonego komponentu mieszanek dla zasypowego systemu obsadzania komór koksowniczych z wykorzystaniem drobnoziarnistych frakcji węglowych (DFW)
Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania komponentu wsadów koksowniczych poprzez zagęszczanie mieszanek węglowych zawierających frakcje drobnoziarniste (DFW). Projekt realizowany będzie przez konsorcjum przedsiębiorstw wchodzących w skład Grupy Kapitałowej JSW: JSW Innowacje S.A., JSW Koks S.A. oraz JSW S.A.. Kluczowym podwykonawcą części prac badawczych będzie IChPW w Zabrzu. Osiągnięcie celu projektu będzie wymagało realizacji cyklu badań przemysłowych i prac rozwojowych. Prace rozpoczną się od wytypowania i oceny właściwości DFW i lepiszczy do dalszych badań. Zasadnicze prace badawcze prowadzone będą w skali laboratoryjnej, wielkolaboratoryjnej, pilotowej i przemysłowej. Na podstawie oceny wpływu poszczególnych zmiennych (jak np.: skład i właściwości zagęszczanej mieszanki, techniki i parametrów zagęszczania, udziału komponentu zagęszczonego we wsadzie koksowniczym) na jakość produktu zagęszczania i wytworzonego z jego udziałem koksu, opracowane zostaną założenia do projektu pilotowej instalacji realizującej technologię DensiCoal. Zgodnie z nimi zostanie zaprojektowana i zbudowana instalacja pilotowa o wydajności 5 Mg/h. Końcowym elementem badań będzie weryfikacja przyjętych rozwiązań podczas testów wytwarzania zagęszczonego komponentu w skali pilotowej i przemysłowych testów koksowania mieszanki węglowej z wytworzonym komponentem. Badania zakończone zostaną analizą techniczno-ekonomiczną implementacji technologii w skali przemysłowej. Przewiduje się wdrożenie technologii DensiCoal w Koksowni Przyjaźń. Wdrożenie powinno skutkować zwiększeniem wydajności baterii koksowniczych, rozszerzeniem bazy surowcowej dla produkcji koksu metalurgicznego, wzrostem efektywności wykorzystania w koksownictwie urobku w postaci DFW i jednocześnie zmniejszeniem ilości DFW deponowanych w środowisku.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.