Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (szpitala pediatrycznego) wraz z jego wyposażeniem
Przedmiotem projektu była budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, po zmianie nazwy Wielkopolskiego Centrum Pediatrii, wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz zakupem wyposażenia. Nowy szpital powstał przy ul. Wrzoska, w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, w oparciu o istniejące warunki komunikacyjne i uzbrojenie terenu.
Podmiotem odpowiedzialnym za eksploatację infrastruktury utworzonej w ramach projektu jest Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Do nowego szpitala przeniesione zostały oddziały z budynków szpitali i poradni specjalistycznych przy ulicach Krysiewicza, Nowowiejskiego, Spornej i rehabilitacji w Kiekrzu.
Szpital został zaprojektowany z podziałem na dwie części: jedna z nich to oddziały łóżkowe, a druga to zespół oddziałów diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowych. Oba połączone są w części centralnej wspólną przestrzenią komunikacyjną, z główną klatką schodową i windami. Część tzw. łóżkowa została zaprojektowana na planie litery H, z wąskim traktem, umożliwiającym doświetlenie pokoi po obu stronach ciągów komunikacyjnych. Jednoosobowe sale, każda z własnym węzłem sanitarnym, przeznaczone są dla 354 dzieci i ich opiekunów. W drugiej części, która stanowi serce szpitala, zaplanowano – na parterze – SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, na najwyższej kondygnacji swoje miejsce ma administracja lecznicy. Nie zabrakło również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych: w szpitalu są poczta pneumatyczna czy apteka -robot, która automatycznie rozdzielać będzie leki dla pacjentów. Szpital to także laboratoria, kantyna, kuchnia i szkoła.
Przedmiotem projektu było w szczególności wykonanie robót budowlanych wraz z wyposażeniem placówki w sprzęt medyczny i niemedyczny. W wyniku budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka utworzony został również pediatryczny Szpitalny Oddział Ratunkowy, którego województwo wielkopolskie do tej pory nie posiadało.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.