Podziemna instalacja utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego i przetwarzania energii dla klimatyzacji wyrobisk górniczych (VAM-PIRE)
Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014). Przedmiotem projektu jest zaproponowanie nowatorskiej technologii wykorzystania metanu z powietrza wentylacyjnego do otrzymania chłodu niezbędnego do klimatyzacji rejonów wydobywczych i utrzymania akceptowalnej temperatury pracy. Problem schładzania wyrobisk jest kluczowym problemem eksploatacyjnym. Emisja metanu jest istotnym problemem dla kopalń nie tylko w Polsce, ale i w UE. Stosowane na świecie instalacje odzysku metanu VAM bazują na napowierzchniowej utylizacji metanu z wykorzystaniem energii dla potrzeb ogólnych procesów technologicznych kopalni, niekoniecznie poprawy warunków pracy. Podstawową ich wadą jest rozmiar i związane z tym koszty wdrożenia. Rozwiązanie nazwano – co charakteryzuje kluczowe rozwiązania technologiczne VAMPIRE (Ventilation Air Methane – VAM i Przetwarzanie i Regeneracja Energii – PiRE). Metan w kopalniach głębinowych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa załogi i ruchu zakładu górniczego, negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Niestety część uwolnionego metanu jest odprowadzana do atmosfery w procesie przewietrzania wyrobisk metodami wentylacyjnymi (metan VAM), strumień gazu nie jest aktualnie wykorzystywany. Gaz z odmetanowiania może być wykorzystywany jako paliwo do instalacji ciepłowniczo-energetycznych na powierzchni. Natomiast metan z powietrza wentylacyjnego odprowadzany jest szybami wydechowymi na powierzchnię nie jest wykorzystywany gospodarczo, traktowany jako odpad ze względu na jego niskie koncentracje oraz brak dotychczasowej i sensownej technologii jego wykorzystania.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.