Innowacyjne światłowody dedykowane do integracji ze strukturą kompozytu polimerowego wzmacnianego włóknem węglowym do zastosowań w nowoczesnych systemach diagnostyki strukturalnej o wysokiej rozdzielczości
W ramach projektu opracowana zostanie innowacyjna technologia światłowodów dedykowane do integracji ze strukturą kompozytu polimerowego wzmacnianego włóknem węglowym do zastosowań w nowoczesnych systemach diagnostyki strukturalnej o wysokiej rozdzielczości. Taki inteligentny materiał ze zintegrowanymi innowacyjnymi czujnikami światłowodowymi może zostać zastąpić standardowe materiały, dostarczając użytkownikom informacji o stanie materiału oraz warunkach pracy danego elementu. Dzięki nowoczesnemu systemowi diagnostyki strukturalnej o wysokiej rozdzielczości możliwa będzie szybka i ‘online’ ocena stanu struktury, co pozwoli na poprawienie bezpieczeństwa i wydajności, a także pozwoli na realne oszczędności w produkcji i użytkowaniu takich materiałów. FIBROUS jest bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów. Kluczowymi odbiorcami zaprojektowanego systemu są firmy i instytucje działające w branżach: lotniczej, technologii kosmicznych, motoryzacyjnej, transportu – morskiego i kolejowego, energetycznej (szczególnie w kwestii magazynowania materiałów wysokoenergetycznych) i innych. Projekt podzielony jest na 5 etapów realizowanych przez partnerów zrzeszonych w ramach konsorcjum, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie i aparaturę umożliwiającą: zaprojektowanie włókna optycznego do wymienionego zastosowania, wytworzenie próbek światłowodu o zadanych parametrach, opracowanie technologii integracji światłowodu czujnikowego z materiałem CFRP i wytworzenie takich struktur oraz przetestowanie parametrów optycznych i funkcjonalnych takiego systemu. Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej:art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014).
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.