Prasa i prasoowijarka do zbioru pasz objętościowych w cylindryczne bele z systemem monitorowania i oddziaływania na proces ich tworzenia
SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014) Pasze objętościowe stanowią podstawę w żywieniu bydła, zarówno mlecznego, jak i mięsnego. Ich jakość ma istotny wpływ na efekty produkcyjne hodowli. Z przeglądu literatury wynika, że dominującą technologią przygotowywania takich pasz jest produkcja kiszonek. W krajach Europy Zachodniej udział kiszonek w bilansie paszowym przeżuwaczy wynosi 80-90%, natomiast siana 10 – 20%. Także w Polsce w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania zakiszaniem traw podsuszonych. Obecnie popularną formą konserwacji pasz pochodzących z użytków zielonych jest zakiszanie ich w cylindrycznych belach owiniętych folią. Projekt dotyczy opracowania stosowanych do ich produkcji prasy rolującej i prasoowijarki wyposażonych w układy umożliwiające monitorowanie procesu tworzenia bel i wpływanie na jego przebieg, tak by poprawić jakość uzyskiwanej sianokiszonki oraz zwiększyć efektywność i ergonomię pracy maszyny. Projektowana maszyna wyposażona będzie w: – układ regulujący dawkowanie dodatków zakiszających w zależności od intensywności podawanego strumienia materiału, jego wilgotności i rodzaju oraz od warunków atmosferycznych; – czujniki optyczne umożliwiające operatorowi skuteczne naprowadzanie nad pokos i dostosowanie parametrów pracy prasy, by uzyskiwać równomierną i stałą gęstość bel; – zestaw czujników monitorujący stopień zgniotu beli w komorze; – elektroniczny system wagowy, co pozwoli na uzyskiwanie bel o stałym ciężarze, niezależnie od wilgotności zbieranej masy roślinnej; – system GPS określający lokalizację maszyny na polu; dane o lokalizacji oraz informacje z układów będą mogły być wykorzystane do utworzenia map cyfrowych o zasobności pola (łąki) stosowanych w rolnictwie precyzyjnym.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.