Ocena stanu zasobów przyrodniczych w Narwiańskim Parku Narodowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcji
Głównym celem projektu jest ocena stanu zasobów przyrodniczych i zdiagnozowanie zagrożeń na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego przy zastosowaniu technik teledetekcji. Rozszerzenie obszaru badań, o tereny graniczące z terenem Parku, przyczyni się do zaobserwowania oddziaływania tych terenów na środowisko przyrodnicze Parku oraz pozwoli zdiagnozować m.in. zagrożenia i kierunek zmian. Zbiornik Siemianówka ze względu na swój charakter stwarza zagrożenie dla wód Narwi głównie ze względu na produkcję sinic i biogeny. Odcinek Narwi od zbiornika Siemianówka do granicy NPN posiada inny charakter, który zmienia się na anastomozujący w granicach Parku dlatego analiza tego fragmentu Narwi metodami teledetekcyjnymi na ma duże znaczenie badawcze.W ramach projektu dla tego rozszerzenia przewidziano analizy sieci hydrograficznej oraz charakterystykę parametrów fizyko-chemicznych co związane jest z transportem ładunku zanieczyszczeń i sinic w wodach. W strefie buforowej wchodzącej w skład otuliny NPN przewidziano analizę sieci hydrograficznej oraz zbiorowisk roślinnych ze względu na przekształcenia jakim został poddany ten odcinek Narwi w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przekształcenia te wpływają znacząco na warunki wodne i tym samym florę i faunę Parku. Zakres analiz w granicach otuliny Parku obejmuje inwentaryzację i analizę zmian zagospodarowania terenu w zakresie użytkowania gruntu oraz występowania gat. obcych co pozwoli nam na zaobserwowanie kierunku i stopnia zagrożenia ze strony wnikania obcej flory oraz zaplanowania środków zaradczych.Jednym z elementów istotnych dla Parku jest eutrofizacja wód i zanikanie koryt.Badania metodami teledetekcji stwarzają możliwość zobrazowania tego procesu dlatego przewidziano ten element.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.