Obszary Natura 2000 szansą wzbogacenia różnorodności biologicznej Puszczy Gorzowskiej
Projekt przyczyni się do ochrony cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszary mniej wrażliwe. Elementy infrastruktury turystycznej, takie jak szlaki piesze i rowerowe, ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi, czatownie i wieże widokowe pozwolą zmniejszyć presję turystyczną na wybrane obszary Natura 2000.W projekcie przewidziano również następujące działania ochronne:
- odtworzenie siedlisk wodnych i związanych z wodą poprzez odbudowę zbiorników wodnych i przebudowę sieci urządzeń hydrotechnicznych
- ochronę ptaków drapieżnych
- ochronę pszczół leśnych i założenie poletka miododajnego
- ochronę wybranych siedlisk przyrodniczych poprzez pozostawianie zasobów martwego drewna
- poprawę warunków bytowania dla gągoła i tracza nurogęsi
- dostosowanie drzewostanów do typów siedlisk
W efekcie korzystanie z walorów przyrodniczych będzie w mniejszym stopniu wywierać negatywny wpływ na stan gatunków i siedlisk, ponieważ zostanie ograniczona swobodna penetracja siedlisk. Wybudowana i zmodernizowana infrastruktura turystyczna zostanie również wykorzystana do prowadzenia edukacji ekologicznej. GATUNKI I SIEDLISKA CHRONIONE: gągoł, rybołów, sokół wędrowny, tracz nurogęś, puchacz, zimorodek, pszczoła leśna, kumak nizinny, bielik, kania ruda, bocian czarny, kwaśne dąbrowy, kwaśne buczyny, starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami Nympheion i Potamion, łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe, olsy źródliskowe, grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny, grąd subatlantycki, żyzne buczyny, ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe, sosnowy bór chrobotkowy, niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie, torfowiska wysokie zdegradowane, lecz zdolne do naturalnej i stymulowanej regeneracji, suche wrzosowiska, torfowiska przejściowe i trzęsawiska, bory i lasy bagienne. ZASIĘG: woj. lubuskie i zachodniopomorskie.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.